det er sikkert fordi at den egentlig ikke rigtigt kører med 2 skærme.
Matrox G400 Dualhead kortet sættes bare i en bestemt tilstand og herefter sætter man opløsningen til f.eks. 2048x768 hvor de sidste 1024 sendes til skærm 2.
spectual : Det er din opsætning den er gal med. Når du installerer dit kort kan du væleg, om du vil køre med samme opløsning på begge skærme, eller 2 forskellige. Du skal vælge 2 forskellige, og så vil det køre. :) www.parazite.f2s.com/ssmind.jpg
nå ja... man kan ikke være lige klog hver gang... der følger et ganske udmærket program med driveren til Matrox G400 Dualhead der hedder PowerDesk, hvilket præcist er beregnet til formålet + lidt mere. DOH
jeg skal ikke kunne sige om dit forslag virker, david, men æh...
spectual : Got that right! :) Prøv at afinstallere G400-kortet og geninstallér det. Når Windows spørger hvad du vil, så vælg en setting for hver skærm, altså 2 forskellige.
Hmm... havde zq ikke lige overvejet PowerDesk. :) Hey, mind mig lige om at jeg skal sende MultiMon til dig i aften. Det program er BARE fedt til multiscreens! :)
Okay alle sammen jeg undskylder mange gange disse barnlige indslag men en af min klasse kammerater har været så flink at sidde ved min computer!! Håber i bager over med ham!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.