Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 14:45 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Menu i Flash med Link til tabelfelt ?

Hej
Jeg har lavet en Flash film som slutter med at blive til en menu. Denne menu har jeg sat ind i en tabel med 2 felter.  Resten af sitet er lavet i Dreamviewer. Jeg vil nu gerne at menu punkterne loader tekstfilerne i det andet felt i tabellen...hvordan gør man det i Flash programmet ??

Jeg kan nu kun linke videre til en helt ny side via GetURL...og det duer jo ikke når man gerne vil have sin menu stående hele tiden....!
Avatar billede beatone Nybegynder
01. november 2001 - 14:47 #1
hvordan gør du det i dreamweaver? er det et javascript eller hvad?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
01. november 2001 - 15:00 #2
Er det sådan noget her du er ude efter http://www.eksperten.dk/spm/116471 ???

Eller vil du loade ind i en tabelcelle? Det er dødbesværligt og virker ikke specielt godt crossbrowser.

Alternativt kan du loade ind i nogle Dhtml layers eller endnu nemmere styre noget show/hide ayers fra flashen af.

/Nikolaj
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
01. november 2001 - 15:03 #3
I tænker http://www.eksperten.dk/spm/116471 jeg på det her: Fortsat svar fra nikolajdu 
07/10 2001 12:41:20
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
01. november 2001 - 15:04 #4
Kan selvfølgeligt sagtens lave uden frames, det var kun fordi spørgsmålet tidligere netop gik på frames.
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 15:08 #5
Til Beatone

Jeg gør det helt simpelt...oprette en tabel i Dreamver ,indsætter Flashfilen i det ene felt
og det andet felt skal så vise alle de sider der svare til menu punkterne.
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 15:14 #6
Til nicolajdu
Jeg kan ikke helt se at din henvisning til 116471,kan bruges til at løse mit spørgsmål...?  Har du andre forslag
Avatar billede beatone Nybegynder
01. november 2001 - 15:15 #7
kan du se hvad linket på dine knapper er i din alm. menu i dreamweaver?
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 15:56 #8
Til Beatone
Nej det kan jeg ikke da menuen jo er hentet ind som en flash fil og den er jo bare en grå plamage i Dreamviewer værktøjet.....!
Avatar billede beatone Nybegynder
01. november 2001 - 16:00 #9
Jeg mener,...kan du lave det her med alm. links? hvis ja kan du så ikke gøre det og se hvad der står i de links?
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 16:02 #10
Til Beatone
Meget fed site du har der...! Proof :-)
Avatar billede beatone Nybegynder
01. november 2001 - 16:03 #11
tak :)
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 16:09 #12
Til Beatone.
Jeg kender godt linkenes navne det er ikke problemet...Når jeg i Flash programmet definere GetUrl sætter jeg disse side navne ind jeg ønsker at linke til.... men.....så er det jo en helt ny side jeg kommer ind på....jeg ønsker kun at få disse linkede sider vist i et felt i en tabel på samme side hvor jeg har min menu.
Det er ikke noget problem at definere i Dreamviewer at åbne links i tabeller eller frames men hvordan i Flash????
Avatar billede beatone Nybegynder
01. november 2001 - 16:13 #13
Kan du ikke sende filerne til jesper@bilfo.dk så kan jeg lige kigge på det...
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 16:37 #14
Ok det prøver jeg lige ...
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
01. november 2001 - 17:47 #15
Jeg har givet dig et par spørgsmål vedr. andre løsninger som du ikke har svaret på?
Avatar billede zoom Praktikant
01. november 2001 - 18:17 #16
Til Nikolajdu
Hej igen,,Nu har jeg lavet 2 frames ......et med min flaskfil som bliver til menuen Og etn til tekstfilerne der skal kommer frem på click på menu punkterne.....men det virker bare ikke ..browseren åbner et helt nyt windue 
selvom jeg skriver
  getURL (\"pære.htm\", \"tekstfelt\");
Hvor \"teksfelt\" er det jeg har døbt det ene frame.  Hvad er der mon galt??????

Avatar billede lingoman Nybegynder
15. december 2001 - 11:33 #17
Der sker vist ikke mere her så husk at lukke spørgsmålet.
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
15. december 2001 - 13:10 #18
Det var min min dreng.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester