07. november 2001 - 15:15Der er
12 kommentarer og 1 løsning
problem med if then sætning
Jeg har følgende sætning, der skal kontrollere, at hvis produktbeskrivelse er tom, skal den ikke lave noget, men hvis der er indtastet noget i db skal den kun vise de første 80 tegn. Dette med de 80 tegn fungere uden if sætningen, dvs hvad går der galt når jeg anvender if then sætningen ?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Jeg prøvede også din løsning, den virkede hellerikke, så jeg har funderet over om mon serveren er sat rigtigt op. Kan der være nogle forskellige opsætningsmuligheder ?
Jeg har tidligere oplevet det samme, og har løst det ved at omformulere if-sætningen til:
<% if len(rs(\"produktbeskrivelse\")) > 0 then %>
Altså: Hvis længden af strengen er større end nul, så... Jeg har brugt det både på SQL7 og Access.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.