I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
<ole> Hvor får du billedet fra? Kommer det fra en database? I så fald er det let at få fat i størrelsen og så tilpasse vinduet. Ellers kan du have billedet loaded i forvejen (f.eks. i en skjult frame), og så 'hente' størrelsen lige inden du fyrer popUp'en af. </bole>
Okay man skal trykke på et link og så skal billedet komme op. Og det er kun billed filen der skal vises ikke andet. Men man skal kunne skrive billedet ud. på en eller anden måde.
Okay en gang til. Jeg har en masse billeder ogj eg vil ikke til at tilpasse hvert eneste billed til samme str. Det jeg vil have er et script som finder str. på billedet og tilpasser vinduet efter det.
ok - men med de fleste ting skal man så - hvis det f.x. er et formelelment - skrive document.formnavn.inputnavn istedet for bare inputnavn, så derfor...
I de script i skriver her definere man ikke en fast størrelse på popupen ? Fordi det skal man ikke scriptet skal selv finde den størrelse billedet har og tilpasse popup'en efter det. :-)
det er den der VISER billedet og tilpasser sig til det. Er ganske nem at bruge: vi siger at billedet hedder bill.gif så skal man bare lave det der window.open-fis med en addresse der ser sådan ud:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.