Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 12:06 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Hvilket program????

Hej jeg vil høre om der er nogen der kender et program der gør det muligt for to personer at snakke over nettet via mic uden at det koster...
Kan man f.eks. gøre det med ICQ?
På forhånd tak.
Avatar billede addy Nybegynder
10. november 2001 - 12:08 #1
MSN Messenger Service
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
10. november 2001 - 12:08 #2
MS Netmeeting
Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 12:09 #3
Har i en adresse?
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 12:12 #4
Paltalk:
http://www.paltalk.com/paltalk2/index.html
programmet er gratis.
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
10. november 2001 - 12:16 #5
Avatar billede nuki Nybegynder
10. november 2001 - 12:53 #6
med netmeeting skal man også bruge MSN Messenger Service  før det virker ordentlig
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 12:56 #7
ja..netmeeting sucks
Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 12:58 #8
Har du et bedre forslag - ellers er der ikke behov for dine kommentarer.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 13:02 #9
ja, Paltalk som jeg linkede til! det virker både med voice og video.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 13:03 #10
desuden er netmeeting indbygget i både windows98/me/2k/xp så der er ingen grund til at downloade det.
Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 13:08 #11
Til Kimrosgaard. Jeg bruger messenger (havde ikke set detaljen \"start en stemmesamtale\" (flot! :-))
Men hvis det virker er der vel ingen grund til at skifte til Paltalk... --eller er der? hvad er begrundelsen?
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 13:11 #12
hvis du sidder bag en router tager jeg hatten af for dig hvis du kan bruge både voice/video i netmeeting og messenger. det er utroligt svært at få det til at virke ordentligt! med paltalk har du ikke de problemer. åben 2 porte og skidtet virker.
Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 13:19 #13
ok, du er vist lysår foran mig!!! Router? hva faen er det? Jeg skal kun bruge det til at snakke med - har ikke webcamera! (Jeg har ikke afprøvet det i nu - min kammerat er ikke hjemme) Men det med at snakke over nettet virker vel med messenger eller hvad?
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 14:15 #14
en router er en box man får med når man bestiller ADSL hos sin udbyder. den gør det muligt at tilslutte en hub eller en switch så man kan lave sit eget lokalnetværk hvor alle pc\'ere har internetadgang. ulempen ved at have en router er, at det oftest er ret problematisk at få den til at \"mappe\" de porte som voice/video kræver er åbne, for at det vil virke ordentligt.
messenger og netmeeting er bestemt ingen undtagelse. jeg har endnu ikke hørt om nogen her på eksperten der har fået det møg til at virke helt som det skal, desværre.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 14:17 #15
men hvis du ikke har en router, burde du ikke få problemer til at virke. dog kan din kammarat få problemer hvis han har en router.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 14:17 #16
burde du ikke have problemer med at få det til at virke, skulle der stå.
Avatar billede ladekarl Nybegynder
10. november 2001 - 14:35 #17
Jeg har stofanet og lige ledes min makker - så det burde vel virke! Hvis en af mine kammerater har ADSL og vi ikke kan få det til at køre ville det så være en fordel at bruge Paltalk?
Tak for dine svar... Christian.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
10. november 2001 - 14:38 #18
ja, så vil paltalk være et glimrende alternativ.
np :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester