11. november 2001 - 15:56Der er
82 kommentarer og 1 løsning
top og knapper
davs der
jeg er ved at lave en side men jeg skal bruge et top baner og nogle knapper både knapper og top logo skal være lige som på www.divxit.dk på top logoet skal der stå Mads Mikkelsen og der skal være en ak-47 og en Desert Eagle og vis i vil en ko
og så skal jeg have nogle knapper Film, teater, billeder, forum, kontakt, andet og andre skuespillere
hov glæmte lige der skal være plads til et baner i toppen dset skal være næmt at sette ind for en som ikke har så meget for stand på billede retigering
Du skal jo lave det selv for at du kan lære det, og det er nok en kædelig opgave for de fleste da den er så nem....
Problemet er jo også at du siger den skal være som, og så risikerer man at bryde copyright loven. Hvad hvis man laver en top banner til dig som du selv klipper op........?
hvornår skal du bruge det......?? ikke i aften vel ?
Men hvad handler siden om? Har du et logo idag ? Skal det bare stå Mads Mikkelsen i Toppen ? (og hvordan, har du selv en idé) Hvilke farver taler du om, og har du et link til din hjemmeside jeg kan kigge på ?
Som sagt det er ikke bare bare, man skal jo tænke sig om, og specielt når jeg ikke ved hvad jeg laver det til.
Når du skriver: ak-47 og en Desert Eagle og vis i vil en ko, hvad er ak-47 ? Desert Eagle og hvad med koen? Forstår ikke sammenhænget.
Hvis du giver mig svar på dette, så vil jeg kigge på det, måske allerede i aften
det er ikke noget der haster bare det er ferdigt inden søndag ak-47 er et gævær og en Desert Eagle er en pistol hvis du skal have forklaringen på hvordan det hænger sammen så skal vi hen i filmen blinkende lygter hvor der er en ak-47 med i og hvor mads mikkelsen(som er en skuespiller) skuder en ko med en Desert Eagle
farverne havede jeg tænkt mig noget gråt blåt
og nej jeg har ikke et logo det er jo son set det noget af opgaven består i
jeg har ikke lavet noget på siden i nu
der skal bare stå Mads Mikkelsen gerne med noget rød
hvis du lige gider holde mig infomeret om hvordan det kommer til at se ud hen af vejen vil jeg blive glad så kan jeg også nå at sige jeg gerne vil have det på en anden måde inden du skal til at lave det hele om
http://www.cdcmedia.dk/mads/ kig her.....har brugt det meste af det du ønskede men ingen billeder endnu kun ramme og knapper, som ikke virker endnu. Skal lave om på farverne synes jeg, men det er din mening.....Har ikke fundet nogle billeder endnu med det kommer.
Dvs. html/java ikke asp og php ? hvad synes du om det jeg har lavet indtil videre, skal ikke farverne laves om.
Den ser bred ud, da den fylder hele skærmen, men den reziser sig efter hvilken opløsning man kører med, eller hvor stor frame du vil bruge, jeg anbefaler max textframe på 785px.
Jeg er lidt i mod en top som er så stor, men det er min mening, jeg ville bare lave den mindre, så fylder den ikke så meget i 800x600
Er det meget text/billeder på siden, hvist ikke, tror jeg ikke du skal lave den specielt portal aktig, men mere i en låst ramme. Men spørg hvis du vil have nogle idéer.
det er flot jeg havede godt nok ikke regnet med at det kom til at line så meget men den er da meget fin så skal der bare tekst og billeder på så skal den nok blive flot
og en ting koen skal være hvid med sorte pletter
Synes godt om
Slettet bruger
12. november 2001 - 12:53#17
Nu må i hellere passe på at den ikke kommer til at ligne min side alt for meget..
elbarto.....jeg laver den helt om.....det var bare for at vise chatter hvor hurtigt man kan lave en sådan top......Knapperne bliver fjernet, farverne anderledes, prikkerne på hver side forsvinder, så tag det rolig, jeg er ikke ude på at stjæle fra nogen...
Og for resten er den ikke offentlig, kun for eksperterne her inde, ment som lidt undervisning til en der ikke er så stærk til det grafiske måske. Når den er færdig, vil det kun være små ligheder, da chatter vil ha det.....ligheder der ikke bryder copyright
du har travelt hva chatter......!!! Jeg sider og laver andre ting også, så du må smøre dig med lidt tålmodighed.......Det kommer alt sammen, men har lidt problems med den derre desert eagle......
chatter....så er den næsten færdig. Billederne har jeg selv fundet på nettet, og det er kun for at du skal få et indtryk. Vedr. de billeder du vil bruge, må du selv finde frem til mig, da jeg ikke har tid til at lede på nettet.
Har du grafisk kunnen ? Hvis så kan du vel selv sidde at rode med de forskellige ting. Hvist ike må du maile dem til mig.
det var ikke helt son jag havede tænkt mig det jeg havede tænkt at væbene og koen skylle falde mer ind son med samme bavgrunds farve og lidt mer spredt (det må godt være son at når jeg sætter et maner ind dækker det måske lidt af koen)
kig der er mere eller hvad. Men det er vsært at få det sidste til når jeg ikke ved 100% hvad du vil ha, og jeg ikke vill have lavet den på denne måde....Men sådan er det jo en gang i mellem.
keg må indrømme at jeg ikke synde så meget om det jeg vil garne have vis bavgrunds farven kunne blive den samme over det hele (alså ikke på knapperne og det andet men der i mitten)
Hvis du har problemer med at hitte ud af det skal du bare tage kontakt her.
Prøv at leg lidt med det, også med det grafiske, nu har du rammerne. Jeg har ikke lavet noget under toppen, da jeg ikke ved om du vil arbejde i frames eller rammer.......
mangler lige at lave de sidste knapper, det gør jeg her i løbet af aftenen, så alle fungerer efter hensigten. Så skal du bare sætte links og target på.
´jeg ville blive rigit glad hvis du ville ligge både billede og de andre filer i en mappe så jeg kan få dem alså men klikker på og så bliver de åbnet i photoshop eller hvad program du nu har brugdt
Ja datoen skifter fra dag til dag alle filer ligger i *.zip filen her ovenover. Download dem og læg dem ind der hvor du skal bruge dem.
Om du bruge photoshop eller painshop pr er det samme, du bestemmer selv.
Ellers må du bare gå ind på siden og klik på save, og i den mappe du vil save den, så gemmer den alt sammen. sådan her. Klik på denne adresse: http://www.cdcmedia.dk/mads/
gå ind i filer > gem som og gem den i den mappe du vil bruge, så har du alle filer.
når jeg skal ridigere i dreamwarver skal jeg bare højre klikke på filen og så væælge eddit hvis dreamwarvere og hvad så når jeg skal skifte efter hvilken sider jeg skal ridigere
Chatter>> tak for points men 325 var lige i overkanten.........
Laver lige et spørgsmål under fri debat, så du for 100 points tilbage, er det ok...... Så kan du bruge dem til at få hjælp til at få lavet en banner, eller noget grafisk på siden som jeg ikke fik lavet.
Svar her om det er OK, så laver jeg spørgsmålet....
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.