Avatar billede boomshanka Nybegynder
15. november 2001 - 21:47 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

PC RAM og MAC RAM

Måske et ret dumt spørgsmål, men alligevel: Kan man benytte PC-ram i en Mac?
Avatar billede steel-shark Nybegynder
15. november 2001 - 21:54 #1
køre en compaq uden fejl????
Avatar billede Slettet bruger
15. november 2001 - 21:56 #2
kommer nok lidt an på modellen.

Har faktisk ikke en disse forstand på mac *G*

man fandt lige det her link, måske du kan bruge det
http://www.mac-upgrade.com/upgrade_guy/
Avatar billede prodic Mester
15. november 2001 - 22:03 #3
Der findes deciderede Mac-ram der kun kan anvendes til Mac\'s - og ikke til PC\'ere.
Så det vil jeg mene du ikke kan!!
Avatar billede boomshanka Nybegynder
15. november 2001 - 22:11 #4
Desværre, der stod kun hvorvidt Mac\'en brugte SIMM eller DIMM og hvilken pin...Modellen spørgsmålet drejer sig om er en Power Mac 5300
Avatar billede boomshanka Nybegynder
15. november 2001 - 22:28 #5
Okay, men der findes jo både SIMM-ram til PC og Mac
Avatar billede styxx Nybegynder
15. november 2001 - 23:02 #6
I princippet ja, Typen af Ram skal selvfølgelig være den rigtige, desværre er den ram der sælges til PC\'er ofte af en kvalitet der ikke overholder specifikationerne, der kræves fra din Mac\'s side. Det er til dels bios der afgør om din maskine accepterer ram\'en.
Apple har valgt at sætte ret høje krav til ram, for på den måde at få en højere ydelse og nedsætte chancen for systemnedbrud.
Køb derfor altid kvalitetsram og hold dig fra det billigste ram fra den lokale pc-pusher.
Avatar billede fransen Nybegynder
16. november 2001 - 10:28 #7
smid rammen i mac og se om den bliver detekteret!

det er der ikke mange ben i
Avatar billede jomfru-skytte Nybegynder
01. juni 2004 - 16:19 #8
Jeg har læst i en mac bog, at det fra og med Ramkort med 72 pin ikke skulle være et problem. Det har jeg dog ikke kontroleret endnu.
Andet steds (Mac-bog) har edr stået noget om at DRAM BRIKKERNE på SIMM kort skal være et lige antal brikker (Dram chips). PC- ramkortene havde ALTID et ulige antal. Men det gælder nok ikke mere; hvilket jeg har konstateret som ikke altid at være gyldigt.
Efter forlydende har det ingen betydning i de nyeste Macintosh'er(som jeg aldrig har været i besidelse af. Jeg har KUN omkring 70 GAMLE oldsgas Mac'er hjemme.)

Try - og lad os andre blive RAM-oplyst om resultatet !.

På forhånd tak fra
Paradis
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester