20. november 2001 - 15:48Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Ikke tilstede-assistent i Outlook 2000
Jeg: Klient - win98 med outlook2000 op mod ms-exchange. Problem: Intet retur-svar til afsender ved \"ikke tilstede\" slået til, hverken til intern el. extern afsender. Hos andre i orginationen virker det perfekt.
Hvorfor gør det ikke hos mig - hvad er problemet ??
Nej. Det virker stadig ikke. Altså, jeg har sat kryds i \"ikke tilstede\" - skrevet en besked i aut.svar og afsluttet outlook. Sender jeg så en mail til min adresse får jeg intet svar - uanset om det er internt el. exterent jeg sender. Åbner jeg herefter min outlook får jeg besked på at \"ikke tilstede\" er slået til.
Kan du se om der ligger noget det nederste hvide felt i ikke tilstedeassisten ? Vi har før set fejl, hvor et autosvar lægger sig som en uredigerbar regel dernede.
Kan det ikke tænkes at det er fordi du har prøvet at sende til dig selv flere gange fra samme konto - et autosvar kommer jo kun én gang. Jeg prøver lige at sende dig en mail. Hvilken mailadresse har du autosvar på ?
Øv - Jeg får delivery meddelelse fra din systemadministrator men desværre ikke noget autosvar. ER du tilknyttet samme exhangeserver som de kolleger der godt kan ?
Det hjalp desværre heller ikke :-( Jeg har prøvet at opsætte regler - fx. tilføj regel - sæt kryds i \"sendt direkte til mig\" og sæt kryds i \"besked med\" og i \"handling\" kryds af i \"besked med\" og skriv en tekst. Det virker !, men det burde jo bare ikke være nødvendigt og er heller ikke så \"elegant\"
Nej - eneste fordel er at ved at oprette en regel, der får serveren til at svare vha. skabelon, kommer ud HVER gang og ikke kun en gang som ved autosvar.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.