Avatar billede mortene Nybegynder
23. marts 2000 - 14:11 Der er 3 kommentarer

kommunikation mellem to VM

Ønskes:
Hente et objekt fra en VM over i en anden VM.

Haves:
En RMI løsning.

Jeg vil gerne have en mere elegant løsning end den med RMI, siden de to VM'er kører på samme maskine.

mvh
morten

Avatar billede andersb Nybegynder
24. marts 2000 - 11:58 #1
Hvis de to VM'er kører på samme maskine og du ikke vil bruge Sockets eller RMI, så kan du lade programmet i den ene VM lægge objektet i en fil og lade den anden VM læse fra filen.
De klasser, som er grundlaget for objekterne, skal blot implementere java.io.Serializable.
----
En helt anden strategi ville være at få de 2 applikationer til at køre i samme VM, men i hver sin tråd.
----
Jeg ville nok vælge en Socket- eller RMI-baseret løsning, idet den også ville kunne fungere, hvis de 2 VM'er kører på hver sin maskine - og dermed ville løsningen være mere generel.
- Anders
Avatar billede el_gnu Nybegynder
13. august 2000 - 11:33 #2
...
Avatar billede el_gnu Nybegynder
18. september 2000 - 20:14 #3
Mon ikke en afslutning ville være på sin plads?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester