26. november 2001 - 21:56Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Access, ASP & dato
Hej alle I ASP-hajer!
Jeg har nu siddet og læst en hel del indlæg her, men har ikke kunnet finde et svar. Så jeg har følt mig nødsaget til at stille mit eget spørgsmål.
Sagen er den, at jeg har brug for at få lavet et timestamp i min database-record (det er en guestbook), og jeg kan simpelthen ikke få lov til at skrive til databasen???
Hvad skal jeg stille op?
Min SQL ser således ud:
SQLstring = \"INSERT INTO guestbook (name,email,message,timestamp) VALUES (\'\"+Request(\"name\")+\"\',\'\"+Request(\"email\")+\"\',\'\"+Request(\"message\")+\"\',\"+Now()+\")\"
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
det er aldri noe galt med databasen...du skal huske på at det er deg selv som har bygget den, så å si det er noe galt med databasen vil være å si at det er noe galt med deg ;-)
hvis du stadig ikke kan få det til å fungere, så poster du bare en melding her, så skal vi nok få hjulpet deg...
Det viste sig, at der ikke skulle nogen tegn foran NOW(), hvorfor query\'en kom til at se således ud:
\"INSERT INTO guestbook (name,email,message,[timestamp]) VALUES (\'\"+Request(\"name\")+\"\',\'\"+Request(\"email\")+\"\',\'\"+Request(\"message\")+\"\',Now())\"
Men du havde tilsyneladende ret: \"Timestamp\" er vidst et reserveret ord i Access så det hjalp med \"[]\".
Tak for hjælpen, endnu en gang!
barwhi
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.