Avatar billede elvin Nybegynder
30. november 2001 - 21:59 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

outlokk 2000 problem !!

Kære Eksperter !

Hvordan klarer jeg helt præcis dette problem ? når jeg starter op skriver programmet: tilføjelsesprogrammet\"Cprogrammer\\microsoft\\office\\SBMSYNC.DLL\" kunne ikke instll. eller indlæses. Prøv at bruge Find OG ret fejl i menuen hjælp. (Men det hjælper ikke !!) \"Cprogrammer\\microsoft\\office\\SB... kan ikke indlæses. Computeren mangler måske hukommelse eller systemresourser, eller den har en beskadiget DLL-fil eller DLL filen mangler. HVor finder jeg den pågældende DLL - fil ?  eller hvad skal jeg gøre jeg har prøvet Hjælp funktionen , men det hjalp ikke!

Håber der igen findes en ekspert - og det tror jeg der gør !
NB. husk skriv præsis hvad jeg skal foretage mig - jeg er kun en simpel amatør.
hilsen
elvin
Avatar billede prodic Mester
30. november 2001 - 22:00 #1
har du mulighed for at geninstallere Outlook?
Avatar billede elvin Nybegynder
30. november 2001 - 22:05 #2
hej Prodic
ja det har jeg, men betyder det så, at alle mine email adresser er væk sammen med alle mine mail ?
er det korrekt, at oulook 2000 ligger på office 200 skiven ?

hilsen
elvin
Avatar billede riversen Nybegynder
30. november 2001 - 22:17 #3
60 point = svært spørgsmål!

tag backup af pst-filen. deri ligger dine mails. pab-filer = personal address book
wab-filer = windows address book
Avatar billede elvin Nybegynder
30. november 2001 - 22:25 #4
kære riversen
nu kan jeg godt forstå, at når du skriver 60 point= svært spørgsmål - ja så må jeg gå ud fra, at du syntes, at det måske er overkanten, at jeg udstiller 100 pont ? men for mig er det både et svært problem, at løse og samtidig et stort iritationsproblem daglig, at skulle bortklikke dette vindue med omtalte tekst. Jeg kan forstå på dig at hvis jeg tager kopier(backup) af ovennævnte kartoteket så kan jeg godt genindlæse ouook 2000 er det korrekt ? - hvis ja ! hvor finder jeg så helt præcis de filer, som du omtaler ?

hilsen
elvin
Avatar billede riversen Nybegynder
01. december 2001 - 08:35 #5
start --> find --> files and folders

søg efter *.pst; *.pab; *.wab

jeg forstår også godt du giver 100 point, når nu det er så irriterende, men som jeg også plejer at skrive
svært spørgsmål = 60 point...også selvom du er desperat ;-)
Avatar billede riversen Nybegynder
01. december 2001 - 08:38 #6
tjek de 2 øverste artikler, for at vælge den måde du vil gøre det på.

http://search.support.microsoft.com/search/default.aspx

Avatar billede elvin Nybegynder
01. december 2001 - 21:50 #7
jeg har nu geninstalleret outlook, men det hjælper ikke ! Ddden omtalte DLL fil - hvor finder jeg den ? og hvor installerer jeg den ? - og hvordan ?  Som i kan se er der masser af spm.

de bedste hilsner

elvin
Avatar billede riversen Nybegynder
02. december 2001 - 08:15 #8
har du selv en pc med en \"rask\" installation eller en nabo/ven...så kan du evt. kopiere filen derfra.

Har ikke lige office2000 cd i nærheden, men er der en masse .cab filer på? så kan vi sikkert trække den ud af en af dem.
Avatar billede elvin Nybegynder
18. december 2001 - 06:46 #9
Hej riversen
Hermed de 100 point til dig. Det hjalp da jeg fik en frisk DLL fil install., så nu er problemet løst. Tak for hjælpen

elvin
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester