Avatar billede swil Nybegynder
02. december 2001 - 14:25 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Underformular i Access 2000

Jeg har et problem, som jeg ikke umiddelbart kan finde en løsning på.

Jeg har en formular, som henter data fra to tabeller, så har jeg oprettet en underformular som henter data fra en tredie tabel og hvor det er muligt at tilføje et variabelt antal records.

Hvis jeg kun har en overordnet tabel, går det fint med at indtaste data i underformularen og keyfeltet indsættes automatisk.

Når jeg så kobler nr. to overordnede tabel på, får jeg følgende fejl, når jeg prøver at skrive i underformularen (som heller ikke automatisk for indsat keyfelt):
Indstillingen i egenskaben OverordnedeFelter refererer en fejl, \"Objektet indeholder ikke automationsobjektet TB_SubjectDB\"

Tabellen er den ene af de to overordnede.

Jeg har lavet en lille database med et eksempel og håber virkelig på en ekspert kan hjælpe mig (Skal have et projekt færdigt til mandag)
Avatar billede swil Nybegynder
02. december 2001 - 15:21 #1
Point forhøjet til 150 - please help me!
Avatar billede Tony Juniormester
02. december 2001 - 15:58 #2
Prøv at smid den: tbst@mail1.stofanet.dk
Avatar billede terry Ekspert
02. december 2001 - 19:26 #3
swil>hows it going with this question?
Avatar billede swil Nybegynder
02. december 2001 - 19:30 #4
Terry> Det er endnu ikke løst.
Avatar billede Tony Juniormester
02. december 2001 - 20:17 #5
Desværre, jeg kan ikke se hvor det går galt :(
Avatar billede swil Nybegynder
02. december 2001 - 20:45 #6
Problemet henstår uløst, er der måske hjælp at hente?
Avatar billede terry Ekspert
03. december 2001 - 08:06 #7
well its now onday, so I dont know if you are still interested in getting a solution. If you rae then you can send he dB to dkteBrSa@Europe.lego.com
Give me as much informationas possible so I know where to look!
Avatar billede terry Ekspert
03. december 2001 - 08:07 #8
onday = Monday
Avatar billede swil Nybegynder
03. december 2001 - 18:54 #9
Terry
Har først læst din mail/indlæg nu, er på arbejde og hjemme ca. 20.00 og sender databaseeksemplet til dig når jeg er hjemme. Det forblev uløst søndag - desværre.
Avatar billede terry Ekspert
03. december 2001 - 18:57 #10
OK!
Avatar billede swil Nybegynder
03. december 2001 - 21:43 #11
>Terry har løst opgaven, jeg siger mange tak, points er det åbenbart ikke muligt at give lige nu på Eksperten?? Men når det virker lukker jeg spørgsmålet og  tildeler points.

MANGE TAK.
Avatar billede terry Ekspert
04. december 2001 - 08:14 #12
:o)
Avatar billede terry Ekspert
04. december 2001 - 08:48 #13
mange tak swil :o)
Avatar billede swil Nybegynder
04. december 2001 - 08:48 #14
OK tak for svaret 08:14:38, jeg havde ikke lige set, at alt andet var kommentarer - sorry.
Avatar billede swil Nybegynder
04. december 2001 - 13:21 #15
>Tony_breindal, terry og andre læsere af dette spørgsmål.

Jeg fik en løsning fra terry der virkede, men har efterfølgende fundet den eksakte forklaring på problemet. Nøglefeltet i tabel1 og tabel2, må ikke have samme navn - så virker det uden nogen som helst problemer/fejl.
Avatar billede terry Ekspert
04. december 2001 - 13:25 #16
hi swil>Thank sfor the information. Sounds strange though, when you prefix the field with the table name! Do you have a reference to some documentation or something which I can read?

Even so, I still cant see any need for having both primary keys on the form. But then you know your requirements better than me :o)

Avatar billede swil Nybegynder
04. december 2001 - 13:34 #17
>Terry Nej jeg har ingen dokumantation, men fandt ud af det ved at prøve mig frem.

Nej jeg har heller ikke brug for begge primære keys på formularen.

Tja´??
Avatar billede Tony Juniormester
04. december 2001 - 18:17 #18
OK - Fint du fik det løst :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester