11. december 2001 - 01:57
Der er
4 kommentarer og 1 løsning
celle ud til kanten
Hej eksperter kan det ikke lade sig gøre at lægge en celle helt op ad f.eks. venstre kant af browservinduet. Jeg har prøvet med margin-left: 0px border-left-width: 0 px og border-left-color, men der bliver ved med at være et stykke med hvidt (baggrund) På forhånd tak.
Annonceindlæg fra Computerworld
11. december 2001 - 02:14
#1
<style type=\"text/css\"> body { margin-left: 0%; margin-right: 0%; margin-top: 0%; margin-bottom: 0%; left-margin: 0%; right-margin: 0%; top-margin: 0%; bottom-margin: 0% } </style> <BODY bgcolor=\"ccffff\" onload=\'fitSize();\' topmargin=\"0\" marginheight=\"0\" leftmargin=\"0\" marginwidth=\"0\"> det er vist lidt overkill, men så er der slet ikke nogen margin. mvh JakobA
11. december 2001 - 02:15
#2
Ups: onload=\'fitSize();\' har du kkke brug for, det er et levn fra der jeg cut&pastede fra.
11. december 2001 - 02:24
#3
du har husket at sætte cellpadding og cellspacing i talellen til 0 ikke?
11. december 2001 - 02:44
#4
Til jakoba jo, det mener jeg, jeg har gjort. Nu går cellen godt nok ud til den venstre kant, men den er for bred i forhold til en frame, jeg har nedenunder. Jeg har sat både frame og celle til at være 12 % i bredden, men cellen rager alligevel et stykke udenfor framen. Men kan man ikke justere det med bredden på border eller noget ? På forhånd tak.
11. december 2001 - 02:59
#5
Til jakoba Jeg har fundet fejlen. Jeg havde skrevet cell(e)spacing. Du skal have mange tak, du har været til stor hjælp. Nu er det vist også på tide at komme i seng. /martin
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling