19. december 2001 - 00:13
Der er
2 kommentarer og
1 løsning
WinXp og Win98 igen igen
JEg har en winXP maskine sat sammen med en Win98, via en switch. Win98 maskinen finder let winXp maskinen men ikke omvendt. Jeg har prøvet lidt forskelligt men kan ikke rigtigt få det til at virke.
Jeg er samtidig på nettet men har kun sat DNS op på winXp maskinen, andet er der ikke gjotr for at få net på win98. Der er inegn ip\'er angivet eller gateways.
Nogen forslag til hvordan de kommer til at se hinanden og værre på nettet samtidig?
19. december 2001 - 00:45
#1
Sakset fra WinXP hjælp om deling af internet
Sådan aktiveres Deling af Internetforbindelse på en netværksforbindelse
Åbn Netværksforbindelser.
Klik på den forbindelse af typen opkald, LAN, PPPoE eller VPN, du vil dele, og klik derefter på Skift indstillinger for forbindelsen under Netværksopgaver.
Marker afkrydsningsfeltet Tillad andre brugere på netværket at oprette forbindelse gennem denne computers Internetforbindelse under fanen Avanceret.
Hvis du ønsker, at denne forbindelse skal ringe op automatisk, når en anden computer i hjemmenetværket eller det mindre kontornetværk forsøger at få adgang til eksterne ressourcer, skal du markere afkrydsningsfeltet Opret en opkaldsforbindelse, når en computer på netværket forsøger at få adgang til Internettet.
Hvis du vil have andre netværksbrugere til at aktivere eller deaktivere den delte Internetforbindelse, skal du markere afkrydsningsfeltet Tillad andre brugere på netværket at kontrollere eller deaktivere den delte Internetforbindelse.
Vælg et netværkskort, som forbinder den computer, der deler sin Internetforbindelse med andre computere på netværket, under Deling af Internetforbindelse i Hjemmenetværksforbindelse.
Vigtigt!
Du bør ikke bruge denne funktion i et netværk med andre domænecontrollere, DNS-servere, gateways, DHCP-servere eller systemer, der er konfigureret til statiske IP-adresser.
Når du aktiverer Deling af Internetforbindelse, tildeles netværkskortet, der er tilsluttet hjemmenetværket eller det mindre kontornetværk, en ny statisk IP-adressekonfiguration. Eksisterende TCP/IP-forbindelser på den computer, hvor Deling af Internetforbindelse er aktiveret, går tabt og skal genoprettes. Hvis du f.eks. bruger Internet Explorer til at oprette forbindelse til et websted, mens Deling af Internetforbindelse er aktiveret, skal du opdatere browseren til at genoprette forbindelsen.
Hvis du vil bruge funktionen Deling af Internetforbindelse, skal netværksbrugerne på det mindre kontornetværk eller hjemmekontoret konfigure TCP/IP på LAN-forbindelsen for automatisk at hente en IP-adresse. Netværksbrugerne på det mindre kontornetværk eller hjemmekontoret skal også konfigurere Internetindstillinger for Deling af Internetforbindelse.
Bemærk!
Klik på Start, klik på Kontrolpanel, og dobbeltklik derefter på Netværksforbindelser, hvis du vil åbne Netværksforbindelser.
Du skal være logget på som administrator eller medlem af gruppen Administratorer for at benytte denne fremgangsmåde. Hvis computeren er tilsluttet et netværk, kan indstillingerne for netværkspolitik også forhindre dig i at udføre trinene i denne fremgangsmåde.
Deling af Internetforbindelse og Firewall til Internetforbindelse kan ikke være aktiveret for indgående forbindelser.
Oplysninger om de protokoller, tjenester, grænseflader og ruter, der automatisk bliver konfigureret, finder du ved at klikke på Relaterede emner.
Kør guiden Netværksinstallation fra cd\'en eller disketten for at aktivere Status og styring for Deling af Internetforbindelse på computere under Windows 98, Windows 98 Second Edition og Windows Millennium Edition. Yderligere oplysninger om guiden Netværksinstallation finder du under Relaterede emner.
Hvis Status og styring for Deling af Internetforbindelse skal kunne fungere på computere under Windows 98, Windows 98 Second Edition og Windows Millennium Edition, skal Internet Explorer version 5.0 eller nyere være installeret.
Indstillingen Hjemmenetværksforbindelse vises kun, hvis der er installeret et eller flere netværkskort på computeren.
Deling af Internetforbindelse, Firewall til Internetforbindelse, søgning og administration og Netværksbro er ikke tilgængelig i 64-bit-udgaven af Windows