Avatar billede pfp Nybegynder
19. december 2001 - 16:22 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Upload af billeder og tilføj filnavn til db...

Er der nogen der kan hjælpe mig med et upload script som kan uploade billedfiler til en forud angivet mappe. Når billedet så er uploadet skal filnavnet så tilføjes til et felt i en database. Nogen der kan finde ud af det?

/pfp
Avatar billede nute Nybegynder
19. december 2001 - 16:25 #1
hvis du har et uploadscript kjørende, så kan du benytte dette script til å løpe folderen igjennom for å legge filene ned i en db:

http://www.eksperten.dk/spm/143307

Avatar billede pfp Nybegynder
22. december 2001 - 14:06 #2
Jeg havde ikke selv et uploadscript kørende, men har selv fundet en anden løsning. Tak for dit indlæg.

/pfp
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester