24. december 2001 - 01:06Der er
11 kommentarer og 3 løsninger
Dræbe en brugers session
Hej,
Jeg har et script jeg kører for at slette en bruger fra min side, men når jeg har slettet brugeren fra databasen dør hans session ikke og personen kan derfor stadig blive ved at surfe rundt på siden. Det er først når han logger af og på et senere tidspunkt, når han vil logge på igen, at han ikke vil kunne logge af. Jeg vil derfor gerne have at hans/hendes session dør i det øjeblik jeg sletter brugeren, hvordan gør jeg det ?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Tja, den går jo bare ikke. Hvis jeg bruger f.eks Session(\"LoggedIn\") = False eller Session.Abandon, så går det jo ud over min egen session, da det er mig der kører slet funktionen. Jeg kører selv et lille script der sletter en bestemt bruger fra databasen og med ovenstående eksempler vil det jo gå ud over min egen session, har jeg ret ?
og hvordan skal administatoren så dø en anden brugers session? Jo, på hver side slås op i databasen for at se om brugeren stadig har lov, og så gør man én af de to ting I foreslår.
erikjacobsen >> På hver side slås op i databasen? sådan som jeg forstår det, så kan det kun gøres ved at der på de sider brugeren surfer rundt på bliver checket for om personen er oprettet i db\'en, hvis ikke så kan man bruge Session.Abandon mv.? Hvis det er tilfældet så skal der laves tjek for om brugeren eksisterer på så godt som alle sider, hvilket jeg ikke er meget for. Eller der er måske en anden løsning ?
Da erikjacobsen ikke vil have point og da de to andre svar ikke var hvad jeg søgte, vælger jeg at tage 40 point tilbage og give 10 point til hver af de \"forkerte\" svar der kom :-)... jeg takker.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.