Avatar billede Slettet bruger
25. december 2001 - 16:03 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Flere forskellige sprog?

Jeg har et community lavet i ASP, som gerne skulle kunne bruges i flere forskellige sprog. Hvordan kan man løse det problem for at undgå at have flere kopier af samme fil i forskellige sprog, og uden at have en ½ mio variabler i forsk. sprog?

/Dan Frederiksen
Avatar billede marslars Nybegynder
27. december 2001 - 14:34 #1
Det kommer lidt an på, hvordan du hiver dine data frem på siden. Hvis det er fra database, kan du jo bare kopiere default.asp/index.asp og lave en forside hvor du vælger sprog.
Derpå får du fat i en som vil oversætte databasen, eller også gør du det selv.

filnavne kunne være (tysk): deuindex.asp
(fransk) : franceindex.asp
osv.

Håber at det kunne hjælpe
Avatar billede Slettet bruger
27. december 2001 - 21:12 #2
Databasen er et mindre problem. Jeg tænker mere på det rå HTML-tekst som findes på siden. Hvis man ex. øverst på en side har en påskrift \"Velkommen\" kunne man lave flg. i ASP:
strVelkommenDansk = \"Velkommen\"

Og så trække variablen ud: <%=strVelkommenDansk%>
Men det er lidt af en lamer metode hvis man skal gøre det med tekst et helt website...

/Dan
Avatar billede Slettet bruger
04. januar 2002 - 19:56 #3
Hm...der kom ikke nogle svar som kunne bruges :o/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester