Avatar billede mille Nybegynder
02. januar 2002 - 13:13 Der er 4 kommentarer

SQL vs. ACCESS -> Hvorffor er access hurtigere ????

Jeg har en stor tabel med 20 kolonner i en access database og når jeg henter top 1000 fra den tager det ca. 2 sek.

Når jeg henter de samme data fra min SQL database tager det 10 sek.

Hvad kan jeg gøre for at SQL kører hurtigere (SQL\'en kører perfekt) Skal jeg lave views TSQL eller hvad...

hvordan henter jeg data hurtigst ud fra SQL databasen....

/mille
Avatar billede tmceu Praktikant
02. januar 2002 - 14:19 #1
SQL Server kører pr. definition hurtigere end Access, så det er et noget underligt problem du har. Men med den forkerte konfiguration, kan selv SQL Server tvinges i knæ :-)

Nogle af de ting der kan have betydning er; indexes eller mangel på samme, placering af SQL Server i.f.t. ASP, memory, konfiguration af max. memory på SQL Server.

Og nej, du bør ikke lave views til formålet, da de i 99% af alle tilfælde kun gør tingene langsommere. Undtagelsen til dette er indekserede views i SQL Server 2000.
Avatar billede intrique Nybegynder
06. januar 2002 - 17:39 #2
Access er hurtigere på nogle punkter. Men det er mere fordi at SQL er lavet til overbelastning, og SQL er langsommere (normalt, synz jeg også) men kan klare mange mange flere brugere!
Avatar billede tmceu Praktikant
07. januar 2002 - 01:58 #3
Jeg administrerer/udvikler på omkring 20 SQL Servere og jeg vil gætte på at vi har omkring 100 aktive Access databaser.

Hvis der er tale om en database med mere end blot nogle få tusinde rækker, har jeg endnu ikke oplevet at Access er hurtigere end SQL Server, under forudsætning af at serveren er konfigureret korrekt.

Hvis SQL Serveren og Access databasen er placeret samme sted i.f.t. ASP scriptet, altså hhv. samme- eller anden maskine, og har den samme mængde data, de samme indexes o.s.v. vil jeg til enhver tid hævde at SQL Server vinder, især i ASP sammenhæng. Access bør kun bruges til \"personlige desktop databaser\", d.v.s. relativt små databaser, med meget få brugere. Og iflg. Microsoft har den længe været død i web sammenhæng - og det er ikke kun for at sælge flere server licenser de siger det.
Avatar billede ejoergensen Nybegynder
02. februar 2005 - 14:09 #4
Mille, du skal have lukket her, hvis du ikke kan bruge svarene, så afvis og tag point selv - med begrundelse for hvorfor. ellers giv det/de svar som hjalp point.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester