Jeg har netop fået installeret ADSL som skal køre på to computere(den ene er bærbar). Begge køre med win98. Det hele virker perfekt på den ene men overhovedet ikke på den anden. Den vil simpelhen ikke have kontakt med hverken den anden computer eller nettet. Når jeg forsøger at lave et lokalt netværk kan den kun se sig selv. Det er som om den helt blokere for omverdenen!!Jeg har en router og en switch og begge computere er konfigureret ens!? Jeg har installeret hvad der burde være nødvendigt af protokol(TCP/IP, Klientprogram til ms-netwærk, fil og udskriftsdeling). Jeg har både forsøgt med autotildelte ip-adresser og faste og har sågar i dag formateret c-drevet for at der ikkear jeg er fejl på drivere eller systemfiler. Desuden har jeg testet netkortet på en anden pc, så det fejler heller ikke noget. Er der nogle der har et bud på hvad der kan være galt da jeg selv efterhånden er helt blank og rigtig godt sur :( På forhand tak
Hvis de to maskiner er konfigureret HELT ens, ja så vil kun en virke ad gangen! Du kan ikke genbruge en IP adresse.
Du bliver nød til at have to IP adresser, og hvis du tager IP adresserne og laver en logisk AND med sub-netmasken, ja så skal de to også give dig det samme resultat ... ellers kan de ikke snakke sammen.
Du bliver nød til at fortælle nogle flere detalier om configurationen. Bruger du DHCP, er din DSL dims en router eller bridge, bruger du NAT eller ....
Du siger du bruger en \"switch\" - har du lys i din \"switch\" og i dene netkort? (normalt har et netkort / switch / hub en grøn diode. Hvis den lyser er der hul igennem ... men ikke nødvendigvis en rigtig konfig)
jeg kan god t pinge fra den bærbare, da det er den der virker(og som jeg er på nettet fra nu), men jeg kan ikke pinge fra den stationære. Så siger den timeout!
Jeg ved ikke hvad det er for en router du har, og hvordan du konfigurere den - sørg for at du stadigvæk kan komme i kontakt med den.
Kan du pinge den fra den bærbare?
Hvis du et 1000 på at den hedder 192.168.1.1 (prøv ping til 192.168.1.1), ja så kan du jo først prøve at sætte den stationære op til at være 192.168.1.2 mask 255.255.255.0 gw 192.168.1.1.
Hvis det virker, ja så flyt den bærbare op til 192.168.1.3 mask 255.255.255.0 gw 192.168.1.1
Du skal ikke bruge 192.168.0.x - du kan selv vælge det treide tal - bare det er det samme over hele linien.
på bærbar: Netværkskort: 192.168.1.2 on Interface 0x3000004 Internet-adresse Fysisk adresse Type 192.168.1.1 00-03-c9-22-12-59 dynamisk på stationær blev der ikke fundet nogle arp-poster
skummus > På den stationære: Prøv at gå ind i Egenskaber for Netværk. FJERN TCP/IP (Fjern alle hvis der skulle være flere.) TILFØJ TCP/IP - INDEN du genstarter. Genstart derefter ...
Tjek om der kommer lys i netkortet. Gør der det - efter du har genstartet?
nu har jeg prøvet at bytte rundt nopå kablerne, men det ændre ikke noget. Jeg har prøvet at forbinde de to pc\'er med et krydset kable, men de kan stadig ikke finde hinanden.
Så ville jeg nok dømme dit netkort død. Som en sidste ting kunne du jo prøve at flytte netkortet over i et andet pci-socket for at bruge udelukkelsesmetoden.
nogle switch/hubs/netkort har autodetect af hastigheden, men det er ikke altid det virker ;-(
Hvis jeg var dig, ja så ville jeg tage et kryset kabel fra den stationære. Putte det ind i den bærbare - check link - ping - har du sagt at du får time out. Flyt nu kablet over i routeren (kan godt være at du skal have et lige igennem kabel) og - check link - ping - hvis du får timeout, ja så skal du til at teste net kortet.
Hvad er det for et netkort?
Den har sikkert et eller andet test utility (boot diskette) - test kortet. Sæt den evt til fast 10 Mbit/s eller fast 100Mbit/s - afhængig af din switch/hub.
Resultatet er som følger - der har intet med dine IP adresser at gøre. Jeg tror heller ikke at det er din switch eller router, da det virker fint med din bærbar.
Derimod har du et problem med dit net kort. Kortet siger på en aller anden måde OK til kablet, men kan ikke send/modtage.
Det er langhåret - det du skal i gang med, er en meget systematisk analyse af alle detalier i forbindelsen.
- Er dit netkort PCI (det regner jeg med)? - hvis ikke, så skal du kontrollere om interruptende er OK - Er din \"switch\" dual speed? - er dit netkort dual speed? - Hvis ja, sæt det det samme hastighed som switchen (eller hvis dual væg en hastighed) - Find noget test software til dit netkort (www.surecom.com.tw) - Test kortet med test softwaren. - ...
Jeg vil bare lige sige tak for al hjælpen igår, selvom det ikke har løst problemet endnu. Desværre! Jeg er nu lidt i tvivl om hvordan jeg tjekker netkortet:) Det eneste jeg ved er at det virker, men at det hverken vil sende eller modtage!!
Som jeg sage, proev at finde noget software der kan kontrollere at den er OK.
En anden mulighed er at prove at fjerne kortet og alt hvad der har med TCP/IP at goere, starte maskinen og prove igen - forfra - virker dog naeppe, da du vist har gjort det.
Proev at laaen et andet kort fra en ven, og se om det ikke bliver bedere.
Jeg ville bare lige lade dig vide at mit problem er løst. Jeg prøvede at flytte netkortet over i PCI-Slot#1 (det eneste slot kortet selvfølgelig ikke havde siddet i!!) og nu virker det hele. Det er åbenbart det eneste der virker til netværk. Jeg giver pointene til dig, som tusind tak for din assistance og tålmodighed. MVH Skummus
Kommentar fra zero-hero 09/01 2002 01:23:58 OKAY SÅ MEN KAN DU FINDE ROUTEREN FRA pc1 og pc2??
Hvis ja ja så ser jeg d faktisk sidste ting som et defekt netkort!! hygge
\\Zero-Hero
VILLE BARE LIGE SIGE JEG RIMELIGT HURTIGT SAGDE NETKORT!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.