Avatar billede deleuran Nybegynder
13. januar 2002 - 09:07 Der er 7 kommentarer og
3 løsninger

TDC netværkskort

Jeg har en ADSL forbindelse fra TDC med et ATM-netværkskort:

Jeg har nogle problemer med kortet og vil gerne have et andet netværkskort. Kan jeg uden problemer erstatte det gamle kort med et ethernet-baseret netværkskort?
Er der nogle der kan anbefale et netkort til Windows XP?
Avatar billede deleuran Nybegynder
13. januar 2002 - 09:22 #1
Jeg vil lige tilføje at jeg har et Siemens skillefilter
Avatar billede monstermand Nybegynder
13. januar 2002 - 09:24 #2
ja! der har faktisk været problemer med det der netkort, men det skulle kunne løses ved at finde de rette driver.
TDC var på røven da de opdagede det ikke virkede til WinXP
Avatar billede monstermand Nybegynder
13. januar 2002 - 09:25 #3
Avatar billede monstermand Nybegynder
13. januar 2002 - 09:31 #4
ellers kan du bruge et helt normalt netkort - det var vist kun deres der var probs med!

Men prøv først at installere ud fra det ovenstående link, der er også links til driverne
Avatar billede deleuran Nybegynder
13. januar 2002 - 09:39 #5
Jeg har driverne til ATM kortet.
Mit problem er at min computer tit fryser når jeg er på nettet. Jeg tror at det er fordi at driverne er for dårlige
Avatar billede PHBK Praktikant
14. januar 2002 - 04:20 #6
Åbn \"Tilføj/Fjern programmer\" i kontrolpanel, vælg fanebladet \"Windows Installation\" dobbeltklik på \"Kommunikation\" fjern markering (eller flueben, om man vil) udfor \"Universal Plug and Play\" (denne er med garanti markeret) vælg OK og genstart computeren når den spørger om det, når den er genstartet fryser den med 90% garanti ikke mere. Jeg havde samme problem, men ikke mere, efter jeg læste en artikel på datatid.dk at UPnP er en åben ladeport for hackere og andet utøj.
Prøv, og se om ikke det bliver bedre.
Microsoft har dog lavet en patch der skulle rette problemet, men læs artiklerne, som jeg har vedlagt links til.

http://www.itsvar.dk/nyhed_show.asp?id_nyhed=20011227103530

http://www.itsvar.dk/nyhed_show.asp?id_nyhed=20011221105444
Avatar billede deleuran Nybegynder
14. januar 2002 - 13:07 #7
Til jensfup

Jeg har ikke \"Kommunikation\"  eller \"Universal Plug and Play\" som du omtaler (windows xp) men jeg har installeret den sikkerhedsfil fra Mirosoft som du omtaler og det er ikke det der er problemet
Avatar billede PHBK Praktikant
15. januar 2002 - 02:22 #8
Ok, sorry. Det lød bare uhyggelig bekendt, da jeg læste det.
Avatar billede ztyxx Nybegynder
15. januar 2002 - 02:31 #9
har et Accton EN1207D Series Fast Ethernet Adapter, det kører upåklageligt med TDC, har dog ikke XP :-(
Avatar billede blaster2055 Nybegynder
07. marts 2002 - 14:33 #10
Du kan ikke bruge et andet netværkskort.. det skal være ATM kortet. Jeg mener TDC har lagt en guide på opasia's hjemmeside til XP
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester