24. januar 2002 - 10:42Der er
47 kommentarer og 1 løsning
Links i txt fil??
Er der nogen der ved om det er muligt at lave links i .txt filen så de virker når filen bliver loades ind i flash-filmen?? Eller om der er nogle alternativer til hvad man ellers kan gøre, så linksne kan ændres i en ekstern fil??
- Har sat flyeben i HTML og prøvet at bruge normal linkkode(<a href"URL" .....>link</a>), men kan ikke rigtig få det til at virke! - Bruger Flash 5
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
jmail? kan ikke lige se hvad det her har med jmail at gøre... ved du hvad han spørger om? Det er bare et dynamisk tekstfelt han gerne vil have noget noget af teksten som et link, uden en knap, men måske med en streg under, som i normal HTML form.
pixelpaw......hvad er problemet i det hvis du loader variabler til et aspscript som fx. returnerer goto=4, og din flash movie motager denne variabel og bliver bedt om at gøre noet hvis gotovariablen er 4....
Jeg vil gerne have at man i txt-filen kan indsætte lidt kode så når det bliver loadet ind i filmen, fremtræder det som et normalt link. Linket skal føre ud til en anden hjemmeside eks. www.aats.dk
Det er selvfølgelig ikke noget problem at lave nogle knapper ud fra noget input. Men det er ikke det spørgsmålet går ud på. Thomas efterlyser en måde at redigere et tekst felt, så eventuelle <a> tags bliver fortolket som links.
Thomas, du kan lave nogle knapper ved siden af dit tekstfelt, der linker til forskellige steder. Disse knappers links kan du redigere via en tekstfil. Men du kan ikke lave det ligesom på en normal HTML side.
Synes godt om
Slettet bruger
24. januar 2002 - 11:18#27
Selvfølgelig kan det lade sig gøre...
Prøv at lave en tekstfil ved navn 'my.txt' og sæt nedenstående kode ind;
hvis du urlencoder din tekstfil og sørger for at unescape teksten i flash, så virker det fint... Vil du sende en kommando til en intern Flash Function, skal der stå:
d!ktator> Det virker fint, men jeg tænkte på om du ikke kunne forklare f.eks. hvilke dele man kan rette i, og om man kan tilføje nogle ekstra parametre(såsom taget="" osv.)?
Synes godt om
Slettet bruger
24. januar 2002 - 11:55#35
Jeg gør det samme som barklund skriver, nemlig URLEncoder min txt-string
Bliver omskrevet til; %3Ca%20Href%3D%22http%3A%2F%2Fwww%2Eaats%2Edk%20%22%20Target%3D%22%5Fblank%22%3E%3Cu%3Ewww%2Eaats%2Edk%20%3C%2Fu%3E%3C%2Fa%3E
Læg mærke til at jeg bruger <u></u> for at lave understregning, det gør flash nemlig ikke selv.
Hvis du studerer den URLEncodede tekst, vil du stadig kunne finde dit domæne og udskifte det. Jeg har nemlig kun encoded specialtegn. Hvis jeg encoder hele teksten ser det sådan ud;
Du kan URLEncode tekst med Server-side scripting, eller du kan selv fedte rundt i det. På http://www.flashfaq.dk kan du finde en URLEncoder som du kan bruge til at omskrive med....
lingoman >> Har haft lidt problem med min opkobling, men min e-mail er t.clausen@mail1.stofanet.dk
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.