Der er vel i grunden den eneste mulighed der findes. Vi har tidligere diskuteret tilsvarende og også vedr. folk der bare spørger og aldrig accepterer et svar, for ikke at tale om dem der får gode svar, men ender med at påstå at de har fundet en anden løsning og derfor accepterer svarene selv.
Der er desværre for mange af denne slags spørgere. Personligt har jeg for nyligt fjernes mere end 100 uaccepterede spm. i listen over hvilke spm. jeg "abonnerer" på og p.t. er der allerede mere end 100 udestående igen. D.v.s. spm. jeg og andre har svaret på og som ikke er blevet accepteret.
Så en mulighed er at boykotte dem, men du kan selvfølgeligt også oprette et spm (med 0 point) med en liste over dem du vil have "hængt" ud for ikke at acceptere. Det kan jo være at der er nogen der har dårlig samvitighed når de ser det.
Jeg har nogle gange prøvet med at svare med en rykker på en afslutning på en ældre spm. når en spørger stiller et nyt, og uden at svare på det nye, og ofte giver dette lidt response, men det virker ikke altid.
Synes godt om
Slettet bruger
04. maj 2000 - 23:49#2
Tja måske har man svaret korekt, set i relation til den opsætning, man har på sin egen maskine, men det er ikke sikkert, at vedkommende har den fuldstændige samme opsætning på sin, og derfor opnåes samme resultat måske ikke. endvidere er PC'erne også så forskellige, så derved kan resultatet også blive et andet. Så ?
Set ud fra, at man har brugt tid på et svar, specielt hvis det er et af de lange, så kunne det godt være rimeligt, at der faldt blot lidt af i point, det vil jeg mene.
Der _kan_ være gode grunde til ikke at give point til et svar - men man kunne godt kræve en begrundelse i de tilfælde.
Det er ganske rigtigt surt at se hvor mange spørgsmål der bare "dør" efter at der er givet et godt svar. Boykot'en virker kun delvist - folk kan jo bare oprette nye identiteter.
Jeg tror stadigvæk på offentliggørelsen - evt. i en særlig kategori - suppleret med admins vågne øje. Admin kunne f.eks. sørge for en advarselsemail når der var oprettet en klage.
Synes godt om
Slettet bruger
05. maj 2000 - 01:06#4
Der har også været en del engangs "spørgere" her på eksperten den sidste tid, som så har fået et svar, og er herefter aldrig vent tilbage igen for at godkende. Det er surt. En automatgodkendelse efter 14 - 1 måned efter sidste svar måtte være rimeligt. Så står sådanne småspørgsmål ikke og hænger!
Jeg mener eksperten langt hen af vejen fungerer fint.
Der er dog småproblemer i flere kategorier, fx.: - Folk der ikke accepterer fornuftige svar - Manglende "offentlige" svar på spørgsmål af generel interesse (jeg mener det er i orden at hjælpe med fx. et db design, hvis det må antages kun kan den ene spørgerens interesse), men der "handles" ofte med scripts der kunne hjælpe mange. - Ligegyldige diskutioner, der ikke vedrører det oprindelige spørgsmål
Jeg tror at en generel klageinstans vil kræve for megen administration, og er derfor mest stemt for en kombination af sjensens & kharders forslag, nemlig personlig boykot og automatgodkendelse.
Jeg mener egentlig ikke det er så vigtigt at få de meget omtalte point, men der er i flere fora rigtig mange spørgsmål der ikke har været rørt i måneder. I den anden ende af skalaen er der de spørgsmål, hvor man ikke selv kender svaret, men mener at kunne hjælpe. Man forsker lidt i problemet, søger på Internet etc. Når dagen er omme har man måske brugt flere timer på at hjælpe, og det udløser end ikke et rend mig i røven, jeg kan ikke bruge dit svar til noget som helst, nææ... der sker bare ikke mere...
>> Jeg mener eksperten langt hen af vejen fungerer fint.
Det gør det også. Men den er afhængige af, af folk med en smule forstand deltager.
Jeg har i øjeblikket mange svar ude og svæve, hvor vedkommende aldrig har rystet points''ene op, selvom svarene er helt rigtige - det var nogle (for mig) forholdsvis enkle spørgsmål.
Jeg er helt enig med dig, det er irriterende, og spolerer selve idegrundlaget...
Stadig mener jeg dog at det ikke er point, men respekt, det handler om. Jeg har ikke noget imod at bruge en aften eller to på at løse et problem, hvis jeg ved det værdsættes og respekteres. Det der gør mig arrig er mere at jeg bruger så megen tid på et problem der end ikke kvitteres med et: Tak for hjælpen.
Jeg mener ikke det er løsningen at vi/du "dropper" ud af dette mini samfund, idet hele sitet og dermed også ideen ryger på gulvet. Vi skal nok hellere forsøge at påvirke processen til alles bedste. Vi flytter jo heller ikke fra Danmark, bare fordi vi er uenige med Nyrups dispotioner...?
Personligt har jeg endnu ikke rejst et spørgsmål her på eksperten, hvor der har været "brugbare" svar/løsninger, med det afholder mig ikke fra at deltage...
Jeg kan se at du selv er i samme situation, så derfor:
Hæng i, og lad os sammen prøve at ændre regler/adfærd så det er tåleligt at bidrage.
hvor der ikke er noget med points. Egentlig snusede jeg bare lidt rundt herinde, men jeg kom til at svare på et par spm, og nu er jeg ved at komme på top10 listen in ASP folderen :)
Jeg synes bare det er lidt unfair og grimt at man ikke kan stole på folk.
OK, nu har jeg været her nogle gange og jeg synes ikke der er det helt store at komme efter: og når den slags misbrug finder sted, gider jeg ikke mere.
Jeg har tjent masser af points indenfor ret kort tid (venlig sjæl som jeg er) og synes at de folk der ikke afleverer har bare pisset på, at jeg har bidraget med mine færdigheder (jeg arbejder med ASP/HTML og har gjort gennem de sidste 4 år).
Kan det ikke være ligemeget om man får point for sine svar??????? Er det ikke godt nok at hjælpe andre mere???? Personligt gør jeg det kun for at hjælpe men har jeg et problem som jeg har fået kvalificeret hjælp til dvs. Ikke noget med "du kan jo prøve at..." og "måske er dit problem..." men nærmere i retning af: Dit problem har jeg løsningen på!! for jeg har selv prøvet det!!! **tænk lige over den tak!!!**
Du har fuldstændig ret, det er ikke point det drejer sig om, men når det så er sagt, så der der spørgsmål der kræver at man finder gammel kode frem, søger på internet, leder i bøger etc. Inden man får set sig om er der brugt lang tid på at hjælpe.... Hvis man så i den anden ende ikke får så meget som et, tak for hjælpen, det fik mig på sporet. Ja, så er det som om man mister lysten til at hjælpe... Det at man afleverer de lovede point er så et symbol på at det arbejde du lagde i svaret blev værdsat. Det syntes jeg iøvrigt også tydeligt fremgår af ovenstående snik-snak...
Så egenlig mener jeg vi allerede har: ** tænkt over den, og selv tak **
>> Kan det ikke være ligemeget om man får point for sine svar
Så skal men droppe points-systemet helt, synes jeg.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.