29. januar 2002 - 13:45Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Opret flere netværks profiler
Jeg vil oprette flere netværks profiler, som jeg kan skifte i mellem, så når jeg tilsluttet det ene nætværk aktivere jeg den ene profil, og når jeg er på det andet netværk aktivere jeg den anden profil.
Dette er aktuelt da jeg skifter mellem netværk der har en dhcp server og et med fast IP, og jeg gider ikke udfylde ip oplysninger hver gang.
Hvis man under netværksopsætning vælger "new connection" ændre man kun den profil man har.
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Nej, det hjælper ikke, og det er egentlig heller ikke det jeg ønsker.
Jeg vil gerne have 2 ikoner, et der hedder hjemmenetværk og et der hedder arbejdsnetværk. Det er let nok at omdøbe det ikon jeg har, men jeg mangler at oprette et nyt, hvilket er hele problematikken, for da det i XP er muligt bare at disable forbindelse og enable, burde det jo også være muligt at kunne skifte mellem forskellige instillinger på den måde.
ja, ligesom man kan med modem, hvor man ringer til den ene udbyder med 1 sæt indstillinger og en anden udbyder med et andet sæt indstillinger, men du har nok ret i at det ikke kan lade sig gøre.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.