Avatar billede flar74 Nybegynder
29. januar 2002 - 15:59 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Upload af billedfil som nu også skal kunne slettes igen

Hej der. jeg sidder lige nu er ved at lave en system, hvor man også skal kunne slette billedet fra den pågældende mappe. jeg har lavet første del, som uploader billedet til en bestemt mappe på serveren, men nu vil jeg gerne slette billedet igen.
Jeg har forsøgt flere gange med fil.delete metoden, men uden held.
Årsagen tror jeg selv er at når man koder dette, så ved man ikke hvilken fil (der kan f.eks være 10-20 billedefiler i mappen) som brugeren vil slette.

Er der nogen som nogensinde har lavet så et upload, hvor det igen er muligt at slette også, og i givet fald er der en kode man kan genbruge. i så fald må i gerne sende den, eller lægge den ind her.
Avatar billede goose Nybegynder
29. januar 2002 - 16:18 #1
Hvis du gemmer stien til billedet i en database, kan du jo trække billednavnet fra databasen ud fra id nummeret, men det gør du måske ikke ?

/Goose
Avatar billede sylvester1 Nybegynder
29. januar 2002 - 16:39 #2
Den letteste måde at slette filen på er via FileSystemObject metoden.. Den er allerede installeret på alle IIS'er og den er lige til at bruge:

<%
path = "c:\minfil.jpg"

dim fso
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
fso.deleteFile(path)

fso = nothing
%>
Avatar billede sylvester1 Nybegynder
29. januar 2002 - 16:40 #3
Og det var self. et svar :o)
Avatar billede webbe Nybegynder
30. januar 2002 - 12:21 #4
Du ved jo i forvejen hvilken mappe filen ligger i og du har garanteret gemt filnavnet i din database med felterne Id (tal/autonummerering) og Billede (tekst).

Så er det let at gøre følgende:

sql = "SELECT * FROM tablename WHERE Id="&request.querystring("id")
Set rs = Connect.Execute(sql)

Set objFSO = Server.CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
sti = Server.MapPath("./mappenavn/"&rs("Billede")&"")
objFSO.DeleteFile sti

Set objFSO = Nothing

På den måde er du sikker på at det er lige netop det billede der bliver slettet! ;0)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester