Hmm, det er lidt tricky! For du kan ikke umiddelbart indsætte noget text i Bodyfeltet da det er et Richtext-felt. Men ellers kan man godt lave noget i den stil ;o)
Jeg kom lige til at spekulere : Hvorfor egentlig al denne ståhej for at lave en ny aftale i kalenderen? Lotus har for mange år siden opfundet en "Invitation" som jo sendes ud til dem man ønsker. Det er jo faktsik det du spørger om! Så hvorfor opfinde den dybetallerken igen????
Hm, så var det jo oplagt at kopiere 'standard kanppen' som roed omtaler. Men hvis du ser nærmere på den funktionalitet der ligger bag, så forstår du det ikke er en let opgave du her har stillet dig selv (og os :-))
Det var faktisk IKKE ment som en opfording til flere point, mere som en advarsel om at det ikke er sikkert du får en acceptabel løsning uden at kode (stort set) alt kalender funktionalitet igen.
På den måde du åbner kalenderen med en dag på hele siden kan du vist hurtig se om dagen er tom.
Den nemmeste måde at oprette en ny aftale den pågældende dag er at tilføje kommandoen: @Command([Compose]; "" ; "Appointment" ; 4:7 ). 4:7 åbner formen i et vindue med størrelsen 4*7 tommer. (ca. 10*18 cm - eksempel).
Hvis du kun vil oprette ena aftale hvis dagen er tom kan du bruge kommandoen: @If(@Prompt([YesNo]; "Opret aftale?"; "Ønsker du at oprette en aftale denne dag?");@Command([Compose]; "" ; "Appointment" ; 4:7 ); "")
Nja, men skal brugeren ikke angive tid for aftalen, invitere andre samt specificere hvad aftalen går ud på? Eller er det en fast definere aftale (mht. deltagere, tid og indhold)?
Fast defineret gør det lettere ;-) For hver felt du ønsker udfyldt skal du lave en linie kode magen til denne, der initierer felterne: FIELD Subject:=Subject; Følgende felter bør også initieres: StartDate, StartTime, EndDate, EndTime, Alarms. Disse initieringslinier SKAL STÅ FØRST i koden. Dernæst includerer du det nødvendige linier kode á la denne: @SetField("Subject";"Her skal indholdet i feltet stå")
Samlet bliver din kode noget i retning af dette: FIELD Subject:=Subject; FIELD....; FIELD Alarms:=Alarms;
@If(@Prompt([YesNo]; "Opret aftale?"; "Ønsker du at oprette en aftale denne dag?"); @Do( @Command([Compose]; "" ; "Appointment" ; 4:7 ); @SetField("Subject";"Her skal indholdet i feltet stå"); @SetField....; @SetField("Alarms";1); @Command([FileSave]); @Command([FileCloseWindow]) );"")
Kan næsten ikke vente med at se om det virker......
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.