Avatar billede startfirma.dk Nybegynder
02. februar 2002 - 09:14 Der er 20 kommentarer og
5 løsninger

www.startfirma.dk

Nu vil jeg gerne have vurderet www.startfirma.dk

Jeg har dog fået lidt tilbagemeldinger inde i i værksætterkategorien som jeg er ved at tage højde for i en version2.

Hvad synes du om:

1) Design?
2) Brugervenlighed
3) indhold
4) muligheder
5) Og ikke mindst.. Hvis du vil starte din egen virksomhed vil du så bruge et site som dette?

NB! Sitet er ved at blive tilpasset netscape, og der er en lille designbug i scrolldown hos opera6.

Siden åbner officielt d. 4 februar (på mandag)
Avatar billede vardepigen Praktikant
02. februar 2002 - 09:25 #1
Der er et par ting jeg ikke synes er "smart"
1) feltet hvor man skal taste brugernavn og password er placeret "forkert". synes det burde være ude i margenen.

2) evt. gøre reklamen fra orange mindre, så det kunne holdes "indenfor" siden.

3)  ændre på billedstørrelsen af Forum og Artikler...synes det tager for meget plads i forhold til teksten...

Ellers synes jeg godt om design og indhold...

HVIS jeg skulle starte egen virksomhed, synes jeg absolut at der er god viden at hente på sitet...

venligst anita
Avatar billede startfirma.dk Nybegynder
02. februar 2002 - 09:30 #2
mange tak for den kontruktive kritik :)

1)Brugerformular forsvinder når man logger ind.
2)Vi finder på en anden løsning med reklamer. Det er fordi man kan tjene 5 point pr. ved klik på topbanner, så der blev nødt til at være et. Senere vil banner være fra samarbejdspartere.
3) Forstår jeg ikke helt..?
Avatar billede startfirma.dk Nybegynder
02. februar 2002 - 09:31 #3
Til orientering:

Der kan klikke på alt i ventre menu..
Avatar billede euroman28 Nybegynder
02. februar 2002 - 09:35 #4
1) Flot design. Ingen kritik.
2) Menuen i toppen forsvinder ikke ved mouseout. Irriterende, man kunne jo komme til at køre musen over ved en fejltagelse og så skal man til at lukke menuen igen. Ellers virker det ok.
3) Indholdet kan jeg ikke se uden at oprette mig som bruger først, det gider jeg ikke lige nu :). Det burde være muligt at læse spørgsmål uden at være oprettet eller logget ind.
4)Fed Ide..jeg tror der er mange der har mange spørgsmål når de starter ny virksomhed. Jeg havde ihvertfald.
5)Helt sikkert. Det virker som en lovende og professionel side.
Avatar billede vardepigen Praktikant
02. februar 2002 - 09:43 #5
ang. punkt 3....  jeg ved ikke helt hvordan jeg skal forklare det...men jeg synes der er for meget ledig plads under billederne...
Avatar billede startfirma.dk Nybegynder
02. februar 2002 - 09:43 #6
euroman>

Mange tak :)

2) Jeg er ved at overveje en løsnng :)
3) Det vil jeg overveje, men det tager 10 sek. at oprette sig.
Avatar billede euroman28 Nybegynder
02. februar 2002 - 09:47 #7
ok, nu fik jeg nogle spørgsmål at se.
Jeg havde klikket på bruger istedet for emne. :)
Linkene burde skille sig ud, umiddelbart var min tanke at man kunne klikke på hele linien for at se spørgsmålet.
Avatar billede spil-eksperten Nybegynder
02. februar 2002 - 12:32 #8
FLOT side nu har der!!!
når man skal skrive sit brugernavn og password kan man ikke bare trykke <Tab>
det mangler (synes jeg)
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. februar 2002 - 19:06 #9
(1) Jeg synes at det er et flot design, jeg er især helt vild med den øverste del af siden. Jeg er normalt meget imod at have reklamer i blikfanget, men jeg synes egentlig ikke at det gør noget på din side. Orange reklamer falder næsten ind i hele designet.
Og ellers er din side dejlig enkel, med nogle gode sammensætninger af farver

(2) Der er ingen tvivl om hvad sidens indhold er, kan både ses i topbanneret men også ud fra den lille forklaring der er givet.
Menuen synes jeg er rigtig spændende og utraditionel. Men brugervenligheden ligger også i at man let kan overskue siden. Siden er delt op i mindre afsnit, med et lille billede som beskriver afsnittet.

(3) Jeg synes helt klar at budskabet/indholdet for siden er relevant, og der gives mange gode muligheder for at komme ordentlig igang. Og teksten er let forståelig og velformuleret.

(4) Udfra det brede indhold, altså at den har en bredt spektrum indenfor start af virksomhed, synes jeg at der er rigtig mange muligheder.


(5) Nu står jeg ikke lige nu og skal til at starte virksomhed, men hvis jeg senere skal komme ud for det, eller jeg hører om andre der skal, vil jeg helt klar henvise til siden.
Avatar billede startfirma Nybegynder
04. februar 2002 - 20:52 #10
Der går lige lidt før jeg kan give point se:

http://www.eksperten.dk/bruger.phtml?navn=startfirma
Avatar billede vardepigen Praktikant
05. februar 2002 - 06:53 #11
Er det mig der er dum, eller???
Du henviser til at du ikke kan logge ind med startfirma.dk, men hvordan kunne du så logge ind og give ovenstående kommentar...
Avatar billede startfirma Nybegynder
05. februar 2002 - 08:06 #12
Vardepigen> Det er ikke samme bruger:

startfirma vs. startfirma.dk

Jeg har skrevet til admin :)
Avatar billede Slettet bruger
06. februar 2002 - 21:54 #13
startfirma(.dk) >> Hvad laver alle de der typiske eksperten emner på din side? Hvad har "Mobiltelefoner > Ringetoner" at gøre med at starte et firma?

Hvis det er en forbedret udgave af eksperten vil jeg bare sige at den er bedre end de andre kopier. Men er stadig en kopi, især pointsystemet....
Avatar billede zupastar Nybegynder
06. februar 2002 - 22:05 #14
Lækkert med sådan en side!!
genialt....
Avatar billede kartolux Nybegynder
07. februar 2002 - 00:08 #15
Hvis der er noget, der virkelig gør mig gal, så er det kendsgerningen, at dine menuer ikke "lukker sig selv". Den idé med, at man skal klikke på ".. luk .." er bare mega-dødtræls. Alle andre menuer i denne verden lukker sig selv. Hvem har dog fundet på det?

Tilbage står et website med oplysninger om, hvordan man bliver selvstændig - eller en politisk korrekt samme. Som så mange andre websites, der beskæftiger sig med samme tema - er der masser af forklaringer af regler, procedurer og lignende.

Det ender med at blive trivielt. Hvorfor ikke beskæftige sig lidt mere med selve tanken og ideen med det at være selvstændig. Hvorfor ikke for en gangs skyld blæse på alt det bralder fra dem, der vil gnaske lidt af iværksætterens grundtanke - for egen vindings skyld. Hvad end fortjenesten så er af moralsk eller materiel karakter.

Hvorfor ikke lave et website, der alene beskæftiger sig med iværksætterens grundlæggende tanker og visioner? Regler og procedurer er så bedøvende ligegyldige.

Designet er flot, indholdet er som skabt af FDB, men ÅNDEN er der ikke... I ved vist ikke, hvad det egentlig vil sige at skabe sig en identitet imellem 6 milliarder andre.......
Avatar billede kartolux Nybegynder
07. februar 2002 - 00:20 #16
Opremsning af procedurer og regler er så lallende nemt. Enhver kan opsætte de samme artikler, der egentlig bare bunder i samfundets prokura.

Hvis man ikke foretager sig andet end at skrive det samme, som kan kopieres fra alle "søster-kopisterne" - hvad er der så skabt?

SKAB dog noget. Få fat i en visionær selvstændig, der kæmpede sig vej op fra bunden. Få fat i pensionisterne, der kæmpede - og vandt eller tabte. Få dem til at komme med noget, der er KØD på.

Alene fordi det, der står tilbage for enhver selvstændig, er kampen. Kampen er i sig selv nok! Beskriv den og visualiser den i dette nye medie.

Alle kender begrebet Ugens Glade Krøbling. Lav dit websted om til at være et websted, der beskriver samme koncept. SÅ vil du se hits, der grænser til FamilieJournalens læsertal.

Mennesker elsker at læse om følelser - og de hader at læse om regler og prokura...
Avatar billede startfirma Nybegynder
07. februar 2002 - 07:44 #17
el-barto>

Det er ikke et alternativ til eksperten.dk skyndt at den kan bruges som en sådan. Hvorfor er IT med? Hvorfor er jura med? Jeg finder faktisk det hele relevant for en iværksætter. For få penge har iværksætteren nok af, men samtidig skal de have hjælp til at kommet på nettet, og derfor er grundlaget for IT skabt. Medhensyn til at være en kopi af eksperten, så er det rigtigt at vi har lavet et pointsystem fordi jeg synes det er smart. Dog er pointsystemet anderledes end eksperten. Den væsentligste forskel på eksperten.dk og startfirma.dk er målgruppen. IT-folk vs. Erhvervsfolk men hvor begge sites tiltaler brugere i begge lejre.

Kartolux>

Først skal jeg lige sige at der bliver kigget på det med menuerne da vi skal have dem til at fungere i alle netscapes. Det er har været lidt en gåde da netscape ikke er bagudkmpatible. Derfor er menuerne sat den 'luk' indtil vi har fundet den løsning der understøtter alle browsere :)

Først skal jeg måske lige sige at siden åbnede i mandags, så det er måske forhastet at konkludere at jeg ikke er visionær. Men i første omgang er mit mål at skaffe alt nødvendigt materiale, da mine brugere har skreget efter det siden første dag. Standardkontrakter er på Top1 ønskelisten.

Men du glemmer en vigtig detalje omkring et site med en visionær brugerflade. Se eksperten.dk ...hvad er sitet i sig selv?? En blå skal med et forumsystem. Nej det er brugerne der skaber et visionærsite, og jeg kan kun forsøge at opildne denne, og det vil være min største målsætning så snart rammen er bygget færdig.

Mennesker elsker at læse om følelser - og de hader at læse om regler og prokura, men er klar over at det er nødvendigt! Jeg forsøger at skaffe det hele, og jeg er sikker på det kommer når rammen er iorden.

Kartolux du forsøger at tale ned til os, om at vi ikke ved sit og dat. Vi er faktisk slet ikke så dumme endda, og hvis der er noget vi er så er det udprægede iværksættere!

zupastar> Mange tak :)
Avatar billede kartolux Nybegynder
07. februar 2002 - 08:34 #18
Jamen det er da helt fint, at I ved meget. Det har jeg fuld respekt for. Ligegyldigt hvad der ellers sker, så vil det jo komme til udtryk på siderne på et tidspunkt.

Bemærkningen om at tale ned til jer, er et fortolkningsspørgsmål. I bad om kritik, og det fik I. Samtidigt oplyste jeg om, at hvis man ikke bare vil lave det, som alle andre kan klippe og kopiere fra et tilsvarende site, så skal det være frit skabt af jer selv.

Når det offentlige beslutter sig for at lave en tilsvarende service med fuld statsstøtte, har I jo kun det, I selv har nået at skabe indtil da. Det var det jeg mente med FDB-konceptet. Der er utrolig meget fokus på varedeklarationen, om jeg så må sige.

I det hele taget er det svært at skabe koncepter. Alle skal helst kunne få noget ud af det, hvis man virkelig vil have seertal. Netop heri ligger problemet, som f.eks. nyhedssites kæmper med. De viser ikke andet end det, som naboen viser - med andre farver.

Mine tanker var et forslag til, hvad man kunne gøre anderledes. Ikke et udtryk for jeres eventuelle manglende viden, ej heller et forsøg på at nedgøre.

Med hensyn til Netscape og tilpasningen af menuerne på sitet til denne browser, så forekommer det vildt at lade 95% af brugerne kæmpe med at lukke menuerne ned, for at de sidste 5% skal kunne anvende dem.
Avatar billede startfirma Nybegynder
07. februar 2002 - 08:52 #19
Kartolux>

Meningen er at 100% skal kunne anvende siden, og det kommer, endda så 95% kan lukke dem automatisk, men der har været et par småfejl der fik første prioritet.

Jeg er altdi interesseret i kritik, og måske misforstod jeg dig, og så må du meget undskylde. Selvfølgelig er regler m.m ikke det primære for en iværksætter, men det skal være på plads før en iværksætter kan lægge strategi, og derfor bruger vi samme fremgangsmåde. Først skal rammen dannes, og det er ved at være på plads nu. Herefter skal der være indhold som skaber motivitaion, og værktøjer der gør at iværksætteren kan skabe sig et netværk. I netværket skal iværksætternes idéer forarbejdes og evt. nye skabes.

Jeg ved ikke om du kender http://www.unitedspaces.net/ ? Men de kommer med succeshistorier som forhåbentligt kan motivere brugeren :)Startfirma.dk er først en succes når vi bringer vores egne succeshistorier, det skal jeg være den første til at indrømme. Dermed fremgår det også klart at succeshistorier er et parameter vi i fremtiden vil måle på.

Jeg misforstod sikkert din skrivelse. Jeg opfattede den ikke som negativ kritik men som en negativ henvendelse. Efter en portion morgenmad har jeg revideret min opfattelse. Jeg undskylder :))
Avatar billede kartolux Nybegynder
07. februar 2002 - 08:57 #20
Alle er glade  :0) Jeg vil lige dyrke den unitedspaces lidt - tak  :0)
Avatar billede startfirma Nybegynder
23. februar 2002 - 18:57 #21
Dem der vil have point kan give et svar på :

http://www.eksperten.dk/spm/176645

da jeg højst sandligt ikke får min gamle bruger til at virke igen. Jeg kan heller ikke slette den :(
Avatar billede Slettet bruger
24. februar 2002 - 00:41 #22
BTW: kom lige til at se siden i 800x600, og den scroller ret meget både den ene og den anden vej :)
Avatar billede vardepigen Praktikant
04. marts 2002 - 18:51 #23
undskyld forstyrrelsen..men skal du ikke snart have lukket spørgsmålet... *SS*
Avatar billede startfirma Nybegynder
04. marts 2002 - 18:54 #24
Vardepigen>

Er din mission at få lukket alle ikke lukkede spørgsmål???

Læs tre indlæg over dette !!!
Avatar billede startfirma.dk Nybegynder
06. maj 2002 - 11:55 #25
så virker min gamle bruger igen - mystisk :)

Mvh www.startfirma.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Netcompany A/S

Managing Architect

Unik System Design A/S

DevOps Engineer