Avatar billede cgleerup Nybegynder
07. februar 2002 - 11:54 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

fscommand fra html

Hvordan starter jeg en .exe fil fra en html.
Jeg kan sagtens få det til at spille fra projectoren men det er jo også lidt noget andet.
Avatar billede barklund Nybegynder
07. februar 2002 - 16:26 #1
Det kan man heldigvis ikke... Hvor farligt ville det ikke være, hvis en hjemmeside med flash kunne køre en hvilket som helst .exe på din maskine?

Ellers tak... :o)

/Barklund
Avatar billede thomasclausen Nybegynder
08. februar 2002 - 08:22 #2
du kan indsætte parametre i htmlkoden - hvilket program bruger du?
Hvis du bruger dreamweaver er det let!

Maker filmen > i properties baren trykker du på "edit parameters" (eller noget i den retning) og du vil få mulighed for at indsætte forskellige parametre eks. menu = false, quality = high, scale = false (det er dog begrænset hvilke der virker, men prøv dig frem)

Clausen
Avatar billede barklund Nybegynder
08. februar 2002 - 11:59 #3
Øh... Det har vist ikke noget med at køre en .exe fil fra en html-side med swf...
Avatar billede cgleerup Nybegynder
06. marts 2002 - 10:45 #4
det er ikke en exe på en andens computer, men en exe fra en server - det drejer sig om et java spil - men så ligger jeg det blot som en download
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester