Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
du behøvr ikke at bruge DIM eller OPTION EXPLICIT, men det gøt at koden læses hurtigere fordi der allokeres plads i hukommelsen til dine variabler.. det er også godt til debugging
hvis det var mig ville jeg lave det i ASP med en tilknyttet database med indhold til forskellige sprog versionr
hvis du lavede det dynamisk med en database har du nemmere ved at lave ændringer i koden fordi du ikke skal ind og ændre koden i 3 forskellige versioner..
Du skal ikke altid bruge dim... Kun når du har sætningen Option Explicit stående øverst på siden. På den anden side er det "god programmerings skik" at have netop Option Explicit stående og sørge for at dimmentionere(dim) sine varriabler.
Jeg har lave en flersproget hjemmeside i ASP hvor jeg henter sidens indhold i en database afhængigt af værdien i min URL. Når man vælger sprog vil valget følge med rundt på siden og kan hentes med en request.queryString("sprog") (URL'en kunne se sådan ud = index.asp?menu=info&punkt=kontakt&sprog=DK) Jeg har så i min database lavet en tabel med Dansk indhold og en med Engelsk indhold DER HEDDER DET SAMME!!! pånær en endelse DK eller GB(eller hvad man nu har brug for) Jeg bygger herefter min sql sætning op på følgende måde SQL="SELECT * FROM TabInfo" & request.queryString("sprog") URL'en fortæller hvilken tabel jeg vil hente data i.
Sproget. ! Det skal komme an på sidernes indhold. jeg synes at der skal meget til før man skal gemme alle tekster i en database på flere forskellige sprog. Det er korrekt at man så kan nøjes med en og samme kildekode - men det skal ses i forhold til det ekstra arbejde der bliver med organisering af tekststumperne - for ikke at tale om de forskellige bøjninger af ord og den langsomme hastighed når teksterne skal hentes frem. Når man arbejder med kode i det hele taget så anvender man jo netop programlinier, der udskriver tekst som holdepunkter. Man kan sige at det er lettere at finde rundt i kode der indeholder den tekst man ser når kode udføres. Det er heller ikke sikkert at der overhovedet skal stå det samme på siderne. ?
Hvis det var mig ville jeg lave en kombination af begge dele. Jeg ville forsøge at lave en fornuftig opdeling af asp-koden. Alt hvad der ikke indeholder udskrivning ville jeg samle i asp-filer og som procedure i include-filer. Med hensyn til knapper og andre detaljer som går igen mange steder ville jeg lave i flere eksemplarer og anvende dem der passer til sproget - således at jeg nogle steder kan anvende samme asp-kode.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.