08. februar 2002 - 11:52
Der er
3 kommentarer
Hvad er bedst?
Nu har jeg lært ASP, PHP, JSP, JavaScript, C,C++, Pascal, Object Pascal, Assembler, Java og lidt Basic.
Men jeg har hørt, at almindelige programmeringssprog som C++ og Object Pascal snart dør ud. Næsten alle webfirmaer søger efter nogen, der kan serverside-scripts, som f.eks. JSP. Kan det virkelig passe,at f.eks. et sprog som C++ dør ud om ca. 7-8 år? Og vil firmaerne kun have serverside-script-programmører?
Jeg er blevet lidt i tvivl, derfor stiller jeg dette spørgsmål. Skal jeg holde fast ved C++ og Delphi (Object Pascal), eller er det OUT?
10. april 2005 - 02:20
#2
Jeg tror bestemt ikke de dør. Jeg tror det du mener er at efterspørgslen for programmører som kan lave server-side programmer er ret stigende. Men hvis du vil være på den sikre side og kan c++ og delphi, kan du jo specialicere dig i java, men der er jo meget java ikke kan som c++ kan. I grunden tror jeg også at det er godt du kan så mange sprog, da det så er ret nemt at lære et nyt sprog.
10. april 2005 - 02:24
#3
Har du overvejet at lære .NET ? det er ret populært.
Sprog dør skam ud, COBOL er stadig brugt mange steder, men der er få jobs pga. det kun er veligholdelse, ikke ny udvikling der bruges i det.
Fokuser på de populærer sprog C# og Java , så er du job sikret.
Eller C++ Hvis du vil være spiludvikler.