Avatar billede sailor Nybegynder
09. februar 2002 - 09:01 Der er 1 løsning

Boot disk med Ghost 7 boot wizard

Maskintype: IBM PC 330, netværkskort: Olicom Token Ring ISA 16/4 (oc-3118). Jeg prøver at lave en bootdisk (drive mapping), så jeg kan komme på en mappe på serveren, hvor jeg vil lægge ghost-image. Netkortet findes ikke i bootwizard, så jeg har prøvet at lave en ny opsætning. Men jeg er på herrens mark hvad angår de drivere, jeg skal bruge. Har forsøgt mig frem med et par stykker fra olicoms web-site, bla. en NDIS2, men jeg kan stadig ikke komme på netttet. Hvordan hulen laver man sådan en boot-disk?
Avatar billede sailor Nybegynder
04. marts 2002 - 18:25 #1
een for mange
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester