12. februar 2002 - 00:52Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
Direkte forbindelse (win2000 og win98)
Jeg vil lave en direkte forbindelse mellem en win 2000 og en win98 maskine. Jeg har erhvervet mig et krydset netkabel, sat IP-adr. til henholdsvis 192.168.1.1 og ....2 og samme subnet 255.255.255.0
Når jeg "loop-pinger" 127.0.0.1 virker det på begge maskiner, men jeg kan ikke pinge den anden maskine. Det er første gang jeg roder med netværksgøgl, så vær venligst lidt overbærende med mit måske dumme spg. og svar. Kan nogen Hjælpe mig?
kontroller at maskinerne under fanebladet "identifikation" i netværksopsætningen (højreklik på andre computere og vælg egenskaber) er sat op således, at de har forskelige computernavne, men den samme arbejdsgruppe
Her kommer de dumme svar fra mig: 1.Jeg har en formodning om, at det ene netkort er 100mb, og det andet er 10mb. Hvordan kontrollerer jeg det? 2. Hvordan installerer jeg Netbeui protokollen? 3. Jeg har sat maskinerne til samme workgroup OG genstartet dem.
1)højreklik på lan forbindelse ---> vælg egenskaber ---> her vælger du konfigurer ---> det følgende er forskeligt alt efter hvilket netværkskort du har, men hos mig skal jeg ind under fanebladet avanceret ---> markere port speed ---> her kan jeg så sætte den 2)højreklik på lan forbindelse ---> vælg egenskaber ---> her vælger du tilføj/installer ---> protokol
1. Har du driver CDerne? Hvis ikke, hvad står der på chippene på kortene? 2. Den har du muligvis ikke behov for. 3. Fint nok, men det virker stadig ikke?
De er begge 10/100 mb. Jeg har installeret Netbeui på begge maskiner, men kan altså stadig ikke pinge dem. Jeg er altså helt håbløs til det her.. Er det normalt, at det er så besværligt?
Nej..... 1. Har du de rigtige drivere inde? 2. Det krydsede kabel du har, virker det? 3. Er der lys i begge korts dioder? 4. Er du sikker på at dine IP adresser er som du skriver? (192.168.1.2 og 192.168.1.1 med en subnetmaske 255.255.255.0) 5. Har du installeret firewall på en af maskinerne?
1. Jeg vil mene jeg har de korrekte drivere 2. Igen - det vil jeg mene. Hvordan checker man det? 3. Ja, der er lys i begge korts dioder 4. Jeps, IP-adresserne er som du skriver 5. Nej, der er ikke installeret firewall på nogen af maskinerne Af ovenstående kan man jo næsten konkludere, at det er kablet der ikke fungerer. Eller...?
Nohjah> Hvert netkort har en MAC adresse og en cache som indeholder MAC adresserne på alle andre netkort i netværket.
I win98 åbner du en DOS prompt og skriver:
ipconfig /all
Skriv MAC adressen (der står evt. physical address) ned.
På win2k maskinen åbner du en console (cmd) og skriver:
arp -a
Hvis du kan læse MAC adressen på win98 maskinen så virker begge netkort og kablet
Hvis du ikke kan læse MAC adresen så er der intet hardware link ml. de to maskiner. Det kan så være et el. begge kort der ikke virker el. kablet. Du kan teste kablet med en kabel tester men det er væsentlig billere bare at købe et nyt kabel :)
Jeg har desværre ikke mulighed for at prøve de sidstnævnte ting indenfor de nærmeste par dage. Jeg lukker derfor spørgsmålet, men siger samtidig tusind tak for de gode råd. Nu har jeg noget at gå videre med. TAK!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.