Avatar billede freakofnature Nybegynder
18. februar 2002 - 17:50 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Win32 og dos

Hvor stor er forskellen på programmerings kommandoerne i Dos og Win32 programmering. Og hvilken af de to skal man være god til for at lave opengl?
Avatar billede chries Nybegynder
18. februar 2002 - 18:04 #1
Du kan ikke lave opengl i dos!
Avatar billede chries Nybegynder
18. februar 2002 - 18:05 #2
okey, du kunne lave opengl i dos hvis der fandtes en opengl driver til dos :-)
Avatar billede soepro Nybegynder
19. februar 2002 - 08:47 #3
opengl er en integreret del af Windows - og for at bruge det kræves at du kan kalde opengl API'erne. (Og det kan man ikke fra ren DOS.) Der er altså ikke noget i vejen for at du kan lave såkaldte "console applications" (DOS vindue programmer) med en Windows compiler og bruge opengl sammen med det.

I fht. "programmeringskommanoderne", ja så er sproget C/C++ jo det samme uanset DOS eller Windows - men i og med at Windows miljøet tilbyder en masse faciliteter (API'er) til f.eks. at lave vinduer, menuer osv. skal man "mestre" flere ting for at lave "rigtige" Windows-programmer. Udviklingsværktøjer som Visual C++ og C++ Builder hjælper en rigtig godt på vej i den sammenhæng, men man kan også lave Windows-programmer vha. MFC (Microsoft Foundation Class) og OWL (Open Windows Library ?) som er nogle "frameworks" som letter adgangen til Windows API'erne. Sidstnævnte er dog min erfaring at man skal bruge mere tid til at sætte sig ind i, end hvis man bruger Visual eller C++ Builder.
Avatar billede jpk Nybegynder
19. februar 2002 - 11:21 #4
>> soepro
Du mener det sikkert rigtigt, men lige for at undgå misforståelser, vil jeg påpege følgende:
OpenGL er "kun" en integreret del af Windows, i den forstand at funktionaliteten findes deri som standard.
OpenGL er i virkeligheden platformuafhængig og altså ikke en integreret del af ét bestemt styresystem.

Ellers er jeg helt enig med dit indlæg!
Avatar billede soepro Nybegynder
19. februar 2002 - 15:00 #5
jpk >> I stand corrected ! (Jeg troede den hang uløseligt sammen med DirectX.)
Avatar billede jpk Nybegynder
19. februar 2002 - 15:34 #6
>> soepro
OpenGL og DirectX er 2 helt forskellige og uafhængige libs.
OpenGL er en cross-platform standard hvis runtime libs default ligger i Windows, MacOS, Linux and Unix.
DirectX er Microsoft-specifik og ligger så vidt jeg ved kun i Windows samt Xbox.

>> freakofnature
Hvis du vil "være god" til at kode OpenGL, er der flere ting du først bør kunne:
-Kode grafiske applikationer til fx Windows.
-Forstå hvordan hardwaren i maskiner(ne) virker (high performance grafiske applikationer er krævende!)
-Være GOD til 3-dimensional vektor-geometri / matrix-beregning.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester