21. februar 2002 - 22:01Der er
19 kommentarer og 3 løsninger
Endnu et spørgsmål vedr. ADSL........
Hej!
Har et par spørgsmål vedr. ADSL....
Lige i øjeblikket har jeg StofaNet men er nu ved at undersøge mulighederne for at skifte til ADSL, grundet prisstigning. Jeg har nogenlunde styr på de forskellige priser ( priser hos: Tiscali, CyberCity og TDC ), men er i tvivl om hvilken hastighed jeg har brug for, om jeg har brug for en router og selvfølgelig hvilken udbyder der er at foretrække.
Der skal kunne tilsluttes 2 computere! -har jeg så brug for en router eller er et modem nok?
Der skal være mulighed for online spil! -er en 512/128 forbindelse nok?
Jeg har opgraderet fra 512/128 til 1024/256 hos Cybercity, og det har givet mig en langt lavere ping når jeg spiller. Det kører over en router, og jeg deler forbindelsen med en anden, men jeg vil anbefale at du giver lidt ekstra og får en upload på mindst 256, hvis du spiller en del på nettet.
OK! Et sidste spørgsmål: Så hvis jeg vælger at købe/bruge en switch kan jeg ligeså godt bare bestille en forbindelse med et modem og slippe for at betale extra for router? Der er ikke forskel på hvad jeg får (kan godt bruge en forbindelse med modem til en switch)?
Henrik: tak! Meget venligt af dig! Det kan være det måske bliver nødvendigt.......
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.