Avatar billede qzar Nybegynder
23. februar 2002 - 22:54 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Prøve Linux!

Hej eksperter!

Jeg kunne godt tænke mig at prøve linux men ikke på kompromi med min windows 2000 proffesionel. ER det muligt at lave noget, så man ved start up bliver spurgt om man vil åbne windows eller linux? Jeg har ikke en cd brænder så er det muligt at installere en downloadet version af linux som ligger på en anden disk partition (eller hvad i kalder det)?
Lang beskrivelse af forløbet ønskes tak ;)

-Jonas
Avatar billede victor44 Nybegynder
23. februar 2002 - 23:07 #1
Din lange beskrivelse af forløbet omhandler faktisk ikke LINUX, men den bootloader du vælger at bruge.
Tag et check på www.sslug.dk kig under linux bøger, her er det beskrevet.

Og jo, det er muligt, men hvis du dårligt ved hvad en disk partition hedder skal du nok bare lade det være hvis du ikke vil rode dig ud i noget snavs.

LuF
Avatar billede qzar Nybegynder
24. februar 2002 - 00:37 #2
Hmm...Tror bare jeg dropper det :)
Avatar billede dex_dexter Nybegynder
24. februar 2002 - 00:40 #3
de fleste linux smider automatisk en bootloader hvor du kan vælge de forskellige systemer, fx mandrake gør det ved jeg kører selv med det
Avatar billede lauritsen Nybegynder
24. februar 2002 - 13:47 #4
Det samme gør RedHat. Hvis man fx i forvejen har Windows 2000 installeret på en anden harddisk eller partition på maskinen og så installerer RedHat, så kommer Windows automatisk med i bootloader-listen. Under RedHat-installationen kan man vælge mellem lilo og grub som bootloader.
Avatar billede langbein Nybegynder
24. februar 2002 - 16:04 #5
Men man bør ha en CD brenner ..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester