Avatar billede mechnaman Nybegynder
05. marts 2002 - 12:23 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

tekst - indfald (dobbelt skew)

Nu har jeg spurgt 3 gange før og jeg spørger lige igen: HVORDAN LAVER MAN DOBBELT SKEW SÅ TEKSTEN FALDER LIGE IND I BILLEDET??? LIGESOM STARWARS TEKSTEN (OG LAD VÆR MED AT GIVE MIG ET LINK FOR DET FATTER JEG ALLIGEVEL IKKE AT LAVE OM TIL DET JEG SKAL BRUGE, FOR JEG ER NEMLIG RINGE TIL FLASH)

er der ikke PLEASE en der gider give mig et ordentlig svar? der må da være nogen der kan finde ud af det...
Avatar billede cpufan Juniormester
05. marts 2002 - 12:33 #1
du laver teksten i et vektorprogram f.eks. illustrator, konverter til grafik og ændrer facon som du lyster.
Avatar billede fastwrite Nybegynder
05. marts 2002 - 12:44 #2
Hvad er det præcist du ønsker? Fader lige ind i billedet? Mener du at de skal centreres i forhold til hinanden (billede+tekst)?.

Hvis ikke du har Illustrator eller lign., vektorprogrammer, kan jeg godt lave et til dig, hvis du definerer præcist hvad du ønsker, så skal jeg gøre alt hvad jeg kan for at hjælpe!
Avatar billede fastwrite Nybegynder
05. marts 2002 - 12:44 #3
Har du virkelig spurgt 3 gange?! stakkel... men skriv, og jeg skal gøre hvad jeg kan.
Avatar billede mechnaman Nybegynder
05. marts 2002 - 12:50 #4
er der også nogen gode vektorprogrammer fra macromedia???
Avatar billede mechnaman Nybegynder
05. marts 2002 - 13:07 #5
jamen jeg har illustrator tryout.... kan jeg godt kopiere og så sætte ind i FLASH??? eller skal jeg gøre noget andet...

og teksten skal se ud som StarWars introen hvor der står en masse om historien som langsomt flyver ud i universet... du ved sikkert hvad jeg mener (og jeg skal kunne skrive min egen tekst....)
Avatar billede fastwrite Nybegynder
05. marts 2002 - 16:30 #6
Hvis du har et link til starwars introen (så jeg slipper for selv at lede efter den), så jeg kan se hvad præcist du ønsker.

Det er muligt at de også har disabled funktionen til at kopiere hvad du laver i Illustrator, men prøv, for hvis det virker, kan flash godt genkende det.
Avatar billede fastwrite Nybegynder
07. marts 2002 - 16:14 #7
Halloooooo?
Avatar billede mechnaman Nybegynder
08. marts 2002 - 08:17 #8
ja, men det er lige meget nu... jeg kan jo ikke forvente at få hjælp fra en flok inkompetente nørder... nej det var da virkelig for meget forlangt... den der har hjulpet mig mest gav mig et link til noget jeg har set... men MANGE TAK ... jeg skulle bruge det i dag og har spurgt efter det i flere uger...
Avatar billede fastwrite Nybegynder
08. marts 2002 - 09:31 #9
inkompente nørder er måske lige lidt store ord i din mund. Jeg har mere end 8 års professionel erfaring inden for grafisk design, og jeg bad dig fortælle mig præcist hvad du ønskede, og bad om en så simpel ting som et link til noget. Men det var du jo selv ikke speciel hurtig til at komme med.

Jeg kan lugte ironien i dit "MANGE TAK", og har derfor ikke speciel lyst til at hjælpe dig en anden gang, når du ikke engang selv gør noget for at få løst din opgave, men bare forventer at vi kaster os for dine fødder for point..

Vi har jo andet at lave i livet, ik'?

Så drop dit inkompente nørder lal, og se at komme videre.

Mvh Fastwrite
Avatar billede mechnaman Nybegynder
08. marts 2002 - 11:10 #10
ja ok det er klart nok... de der point siger mig ingenting, og jeg ved da ikke hvad i vil bruge dem til... jeg er ligeglad...(hvad kan de bruges til?
men det irriterer mig at jeg nu ikke kan aflevere min opgave til tiden... jeg må vel finde på noget andet.... ellers tak for hjælpen... min fejl...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester