Avatar billede gizmo-gizmo Nybegynder
05. marts 2002 - 19:07 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

udskæring.

Jeg er ved at lave nogle billede runde inde i flash. flash kan jo ikke bruge transperante billeder. Så jeg har har lavet en "break appart". Men der er ikke noget ordenlig udskæringværktøj. Jeg har prøvet med MagicWand, men den fungere sq ikke helt optimalt.

any ideas?
Avatar billede gizmo-gizmo Nybegynder
05. marts 2002 - 19:25 #1
Har fundet ud af det. Den kan godt bruge transperante giffer med sort baggrund. Med hvid baggrund bliver det meget girmt
Avatar billede paask Nybegynder
05. marts 2002 - 19:35 #2
Hvis du istedet bruger filer i .png format kan Flash godt have halv gennemsigtige billeder. Dvs du kan lave overgange til transparent baggrund i ex Photoshop, importere billedet og vupti :0)
Avatar billede gizmo-gizmo Nybegynder
05. marts 2002 - 19:36 #3
okay! prøver lige, tak tak
Avatar billede paask Nybegynder
05. marts 2002 - 20:28 #4
Det var så lidt :0)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester