Avatar billede fiel Nybegynder
04. juni 2000 - 20:34 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Kommunikation ml. applet og javascript

Hej.

Hvordan returnerer man en værdi fra en applet tilbage til noget javaScript (eller browseren generelt).
Mit problem er: I en applet skriver man et tal. Dette tal skal returneres til browseren, hvor noget ASP sørger for at gemme tallet i en Access-database!

Hvordan løser man det?

Hilsen
Fiel

PS...
Dette er mit første indlæg her i Eksperten.dk (nu placerede jeg det i javascript, måske skulle det have været i java?)

Avatar billede baunsgaard Nybegynder
04. juni 2000 - 22:08 #1
Prøv at kigge på denne artikel! Den siger ikke mig ret meget, men titlen på dit spørgsmål minder da meget omkring artiklens titel :-)

http://www.codeproject.com/jscript/javatojs.asp

Mvh
Avatar billede fiel Nybegynder
08. juni 2000 - 18:14 #2
Til baunsgaard:
Jeps... Ved at kigge på din link, kunne jeg finde ud af, hvordan det skulle løses... jeg takker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester