Avatar billede itarkiv Nybegynder
17. marts 2002 - 11:17 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Program

Hej

Er der nogen der kan fortælle mig, hvor jeg kan downloade et program, hvor man kan lave en brugerflade ligesom her: http://www.udvikleren.dk/vis_artikel.php4?id=19 (Det skal være til C++)

Hilsen
Kim

P.S. Ja, jeg ved godt jeg også spurgte på udvikleren, men man får hurtigere svar her.
Avatar billede celinder Nybegynder
19. marts 2002 - 00:48 #1
du kan lave det i mfc
Avatar billede itarkiv Nybegynder
19. marts 2002 - 10:53 #2
Hvad er det?
Avatar billede professoren Nybegynder
19. marts 2002 - 17:56 #3
MFC = microsoft foundation classes. Når du køber VC++ visual studio, få du gratis MFC libraries, som kan lave altverdens ting--kig på demoer
Avatar billede celinder Nybegynder
19. marts 2002 - 18:05 #4
det er et kæmpe klasse "arkeiv" som microsoft har lavet for eat nemme windows programering. Så man er fri for at lave sine egne api kald, hvilket er ret langhåret. Så ved hjlp at mfc og dette klasse biblotek kan man rimelig nemt lave en masse windows programering - PRISEN ?? - at de jo selvfølgelig ikke har lavet alt, så nogen ting kan ikke laves direkte i mfc, der er man nød til at lave sine egne api kald. desuden bliver programmet nok lidt tungere, men ikke noget du mærker. Du kan også lave det i delphi, hvis du har modpå det ?? - ikke så udbredt som c++/mfc men ok funktionelt
Avatar billede itarkiv Nybegynder
19. marts 2002 - 18:14 #5
Okay, men kan jeg downloade en demo et sted?
Avatar billede celinder Nybegynder
19. marts 2002 - 18:19 #6
nej desværre det kan man ikke, ikke når det gælder visual studio., jeg ved ikke så meget om delphi prøv at søge på nettet eller spørg under delhi !
Man må punge ud lige så snart det er ms produkter - Det har vi jo efterhånden vendet os til. ......
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester