17. marts 2002 - 11:59Der er
1 kommentar og 1 løsning
Frames i applets
Er det muligt at lave en Java.awt menubar menu og menuItems altså en standard hierakisk windows menu i en applet uden at bruge en frame. eller kan man skjule dens toolbars og topbaren med minimize og close så man har en "ren" firkantet ramme som menuen ligger i ???
det må der f... da være nogen der ved... eller har et andet tip man kan bruge til at lave applet menuer... gerne et link til en god tutorial el. lign.
Det korte svar er vist nej. Så vidt jeg husker kan man ikke bruge menu ting i en applet da denne nedarver fra panel som ikke er high-level nok til at understøtte menu'er. Årsagen er grundlæggende den at java.awt bruger operativsystemets native funktioner til at lave alle gui-komponenter, og hermed også menu'er. Da en applet ikke laver et reelt selvstændigt vindue, har den simpelthen ikke aggang til de nødvendige resourcer for at lave rammer og menu'er. Det er muligt at man kan omgåes principerne lidt lettere i swing hvor alt bliver renderet i light-weight grafik af java-delen selv.
Det er nok ikke den 200 points løsning du leder efter, men måske kan du alligevel bruge svaret til noget. :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.