19. marts 2002 - 01:17Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Problem med den nye menu
Hej Admin.
Det ser rigtig godt ud med den nye rullemenu der er kommet i toppen. Derudover lader det til at den er hurtigere end den gamle. Dog ser det ud til at der er et problem. Hvis det er Sharksforum-banneret der viser er alt ok, men hvis det er Microsoftbanneret der er på, ligger det ovenpå menuen, dvs. at nogle af menupunkterne ikke kan ses.
Jeg ved ikke om du selv har opdaget det og allerede arbejder på det, men hvis ikke, så ved du det nu ;-)
Og så hedder det vist "Spørgsmål du deltager i" og ikke "Spørgsmål du" :)
Problemet kommer med flashbannere, der åbenbart har et højere z-index end menuen. Med denne menu sker det kun ved flashbannere, med den tidligere skete det ved alle bannere, hvis man ikke havde IE 6. :)
har ikke set problemet før, men bruger heller ikke rullemenuen, enlig ganske intressant hvis det ikke kun er mig der ikke kan vende sig til at bruge rullemenuen istedet for den gamle måde :)
Michael-rene>Jeg bruger dem heller aldrig, kan bedre lide en gamle metode, det er nok fordi at jeg er blevet vant til dem! Men det nye er ganske smart!
Synes godt om
Slettet bruger
19. marts 2002 - 08:34#6
Desuden kommer menuen først frem hos mig når man fører musen derhen hvor menupunkterne skulle være. IE6.0 og Win2000
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.