Avatar billede anakin_solo Nybegynder
21. marts 2002 - 21:29 Der er 7 kommentarer

Outlook 2002 vil ikke sende

ARGH! Jeg har et problem, outlook XP (2002) vil ikke sende. Jeg beder den om at "send/receive", hvilket den så siger den gør, men mailen ligger stadig i min outbox, og nogle gange skriver den til mig at min SMTP-server timer ud. Men det gør den ikke, jeg har ringet til min ISP, og de siger der ikke er noget galt, heller ikke med min konto. Det er altså noget i outlook.
Det er dybt mærkværdigt...
Avatar billede anakin_solo Nybegynder
21. marts 2002 - 21:30 #1
Hov, jeg glemte at bemærke at den står og "sender" min mail i ret lang tid, før den enten vælger at melde fejl, eller bare forholde sig passivt...
Avatar billede riversen Nybegynder
21. marts 2002 - 21:32 #2
ingen speciel fejlmeddelelse?
Avatar billede nonick Nybegynder
21. marts 2002 - 21:35 #3
Er du sikker på at du har sat brugernavn og password rigitgt?
Avatar billede nonick Nybegynder
21. marts 2002 - 21:35 #4
Husk at brugernavnet er din mail adresse : Eks. snask@snask.dk
Avatar billede anakin_solo Nybegynder
21. marts 2002 - 21:37 #5
jepper jepper, nu er mit brugernavn nu ikke min mailadresse, men det er en desideret fejl i outlook, det sjove var nemlig at den gut fra min ISP jeg snakkede med, havde prøvet det samme derhjemme, og han anede heller ikke hvad der var galt.
Avatar billede anakin_solo Nybegynder
21. marts 2002 - 21:54 #6
Det virker som om det har noget med Norton Antivirus at gøre...
Avatar billede lard Nybegynder
08. april 2002 - 18:21 #7
Du siger at den sender noget af mailen, men at den stopper undervejs. Hvor stor er den mail du prøver at sende? Hvis du har modem opkobling kan der godt være problemmer ligeså snart mailen er over 1 mb. Har du prøvet at sende andre mails, hvor det samme er sket?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester