Avatar billede kimlarsen Praktikant
25. marts 2002 - 20:25 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Stats.

Hvad skal der til for at jeg kan tage min log fil og få en udskrift over hvilken sider som får hvormange hits ?

Altså en mere uddybende stats. end den som Webalizer Version 2.01 kan give mig !

Kim
Avatar billede snowball Novice
25. marts 2002 - 20:27 #1
Avatar billede a1a1 Novice
25. marts 2002 - 20:45 #2
http://analog.cx/

gratis, konfigurerbar og MEGET hurtig
Avatar billede kimlarsen Praktikant
26. marts 2002 - 08:02 #3
Begge løsninger ser fine ud, men jeg kan ikke køre dem off-line på min egen pc og jeg kan ikke ligge stats programmer op på min server !

Findes der ikke en mulighed for off-line stats, som igen kan vise alle de besøgte sider
Avatar billede snowball Novice
26. marts 2002 - 08:11 #4
Så længe du har dine logfiler så skal du jo bare ændre værdien for LogFile i .conf filen så den passer til der hvor du har dine logfiler liggende !

Snowball
Avatar billede x-gate.dk Nybegynder
26. marts 2002 - 08:53 #5
bruger den ikke Perl...?
Avatar billede snowball Novice
26. marts 2002 - 09:00 #6
x-gate.dk: Jo, og det går jeg da ud fra kimlarsen er klar over !?

Snowball
Avatar billede kimlarsen Praktikant
26. marts 2002 - 09:16 #7
Beklager. Det var kimlarsen ikke klar over. Jeg er newbee og alt hvad der faktisk forgår på serveren er sort snak for mig. Jeg har nok problemer med at få mit website til at fungere korrekt :-)

Det som jeg søger er et program, hvori jeg kan tage min log fil, som jeg har downloadet, og hente den ind i programmet. Næste morgen når jeg står op, kan jeg trække en fuld stats ud af programmet.

Findes det virkeligt ikke ?
Avatar billede snowball Novice
26. marts 2002 - 09:56 #8
Ikke hvad jeg så'n lige ved af. Alle stats sider jeg kender til skal køre på en web server med en eller anden form for serverside programmering !

Snowball
Avatar billede a1a1 Novice
26. marts 2002 - 12:32 #9
det kan du med analog...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester