problemer med mit lydkort
Hej,Mine sidste hår er ved at blive grå, kan du hjælpe mig inden det sker ?
Jeg har en Compaq Presario 5240.
Jeg har før prøvet at install. XP på den, men har afinstall. det igen, fordi mit lydkort går helt agurk.
Men mange af mine kollegaer har samme computer købt samme dag som firmakøb og de har også install. XP uden problemer.
Der sker det at ved opstart eller lukning af computer/og programmer, samt afspilning af diverse lyde så er højtalerene ved at kamme over, fordi lyden står på det højeste trin.
Hvis jeg flytter skyderen helt ned ved lydindstilling, så går der kun 2 - 3 sekunder så har den selv kørt lyden helt i top igen.
En af mine kollegaer foreslog at jeg deaktiverede lydkortet og købte et nyt.
Det gjorde jeg igår, men det virkede ikke fordi det krævede aktive højtalere. Jeg tog så computeren med ud til forhandleren og han fjernede det nye lydkort og tilsluttede nogle tilfældige højtalere/skærm/tastatur/mus og gik ind i avanceret indstillinger og indstillede lyden til at komme fra højtalere monteret på skærmen. Alt virkede perfekt og jeg tog glad hjem.
Meeennn, da jeg kom hjem var alt det samme, jeg har så prøvet kun at tilslutte tastatur og skærm med og uden højtalere, derefter kun mus og skærm med og eller højtalere, men det er stadig det samme.
Jeg har opdateret driver til lydkortet men intet hjælper, kan du komme med et forslag om hvad der skal gøres for at få XP til at fungerer perfekt, da jeg meget gerne vil bruge dette styresystem, da jeg syntes det er flot.
Kan du hjælpe mig, så får du 100 point.
På forhånd tak og fortsat god dag !
Mvh Erik
