Avatar billede michael-k Nybegynder
16. april 2002 - 00:46 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Adobe Streamline

Ville lige hører om der er nogle der har noget erfaring med streamline inden jeg downloader trial versionen.
Hvis der er nogle der har erfaringer med konvertinger fra
photoshop- vektor grafik
3d studio max- vektor grafik
Hvordan bliver resultaten og gerne hvad i ellers kan finde på at sige om det :)

/Michael Knudsen 
Avatar billede spe Nybegynder
16. april 2002 - 00:53 #1
Streamline kan sagtens lave pixelgrafik om til vektorgrafik. Mange bruger det til rentegning af indskannede logoer men det er faktisk det det er dårligst til. Streamline klare bedre foto og tegninger der ikke skal indholde pæne runde buer og lige streger. Indskannede blyantstegninger der skal bevare det mere uldne udseende er det rigtig god til.
Det er rigtig godt til at lave spændende portræter udfra farve- eller sort/hvide fotografier.
Avatar billede michael-k Nybegynder
16. april 2002 - 01:17 #2
okay det vil sige at hvis jeg vil bruge det til feks. interface design  altså lave mit grafik i photoshop og så konvertere det til vektor  virker det ikke så godt  eller  forstår det ikke rigtigt :)
Du skriver "Streamline klare bedre foto og tegninger der ikke skal indholde pæne runde buer og lige streger"  okay forstår det godt men det vil så sige jeg ikke kan bruge det til formålet jeg beskrev ovenfor ?
Avatar billede spe Nybegynder
16. april 2002 - 01:30 #3
Det kommer an på hvordan den grafik du vil konvertere ser ud. Består din grafik af pæne lige linier og cirkelbuer f.eks så er det ikke så velegnet. Men er din grafik mere detaljeret med diffuse farveovergange så virker Streamline bedre.
Kan lave et par eksempler til dig  i morgen hvis du er interesseret.
Avatar billede michael-k Nybegynder
16. april 2002 - 01:32 #4
Det må du meget gerne  kigger forbi i morgen  :) og takker for hjælpen
Avatar billede spe Nybegynder
16. april 2002 - 12:12 #5
Avatar billede michael-k Nybegynder
16. april 2002 - 13:55 #6
Jeg takker mange gange og vil prøve at downloade den trial så kan jeg jo lege lidt med det og se om det er noget :)
Avatar billede spe Nybegynder
16. april 2002 - 14:00 #7
Selv tak :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester