Avatar billede mariegaard2 Nybegynder
19. april 2002 - 00:10 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Mozilla = Netscape??

Hej!

Er her nogen af jeg som har prøvet den nye Mozilla browser? [ www.mozilla.org ] ?

Jeg har lige downloadet den, men den ligher Netscape 100%! Hvad er meningen med det?


Mvh,
Mathias
Avatar billede codemon Nybegynder
19. april 2002 - 00:12 #1
Mozilla er open source, den kan alle rode rundt i, og kode nye ting til. netscape er godkendt af sun.
Avatar billede mariegaard2 Nybegynder
19. april 2002 - 00:13 #2
undskyld, men det fik jeg altså ikke meget ud af...
Men der er jo ikke noget nyt ved Mozilla - det er bare Netscape!
Avatar billede delwin Nybegynder
19. april 2002 - 00:22 #3
Firmaet Netscape startede med at udvikle mozilla.. og der er stadig flere netscape ansatte der arbejder med den..
mozilla er nu en non-profit organisation der arbejder med at lave en opensource browser.. der overholder standarderne..
Netscape browserne bygger på nogle af mozilla komponenterne og de har derfor en masse tilfælles.. men de er ikke ens..

læs mere her http://www.gerbilbox.com/newzilla/general/general02.php
Avatar billede delwin Nybegynder
19. april 2002 - 00:24 #4
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester