Avatar billede thomasl Nybegynder
20. april 2002 - 15:30 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Virus på ram/Scanning af ram?

Hejsa alle :)

Jeg har haft virus på maskinen, virusen satte sig på mine ram, jeg formaterede og fik smidt XP ind igen.
Så er mit spørgsmål; Kan der stadig sidde virus på RAMende? og Kan jeg scanne mine RAM for virus?
hjæælp! :)

//thomasl
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. april 2002 - 16:02 #1
Mig bekendt kan du ikke have virus på ram. Rammens er voletile memory, der tømmes nor maskinen slukkes. Jeg tror du taler om bootsektor virus, der ligger sig i diskens bootsækter, den kan du fjerne med en format:C /mbr (master boot record), der ligger en ny bootrecorde ned på disken.

Hvis du vil scanne din ram er den bedste metode at kkmpilere en ny krenel til linux, den kontrollere ram for fejl, men det har intet med virus at gøre.

Et andet alternativ er bios virus og det er en alvorlig sag
Avatar billede thomasl Nybegynder
20. april 2002 - 16:26 #2
Jeg tror du har ret i at det var bootsektor virus, men da al hardware var inficeret på min fars gamle computer var han nødt til at købe en ny computer, det slap jeg for!

//thomasl
Avatar billede nisjo Nybegynder
20. april 2002 - 16:31 #3
http://antivirus.jubii.dk/ der kan du downloade pandavirus som bla scanner dine ram...du kan opdatere antivurus programmet gratis i en måned ( :
derefter kan du vælge at købe eb licens, eller bare lade være med at opdatere....og for at besvare dit egentlige spørgsmål : nej den kan ikke stadig side virus på dine ram efter du har formateret...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester