Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 14:47 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Firewall

Hvordan laver jeg en firewall i Linux?
Avatar billede blackbyte Nybegynder
23. april 2002 - 14:55 #1
brug 'iptabels'

Læs mere ved at skrive 'man iptabels'
(hvis du har man installeret)
Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 15:04 #2
Jeg kender slet ikke Linux...
Kan du ikke sige hvordan jeg skal gøre? Når jeg for det ind?
En lille manual eller noget?
Avatar billede blackbyte Nybegynder
23. april 2002 - 15:14 #3
Når du har installeret Linux, kan du ofte (hvis du har installere en xserver (grafisk overfalde)), konfigurere det via et kontrolpanel, ellers skriver du ude i commando-miljøet:

'man iptabels'

det frembringer en manual :)

Jeg bruger ikke selv iptabels, så jeg kan desværre ikke sige mere...
Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 15:18 #4
ok...

Er det det hele?
Avatar billede blackbyte Nybegynder
23. april 2002 - 15:21 #5
Ja - derefter skal du selvfølgelig sætte det op - men så er du hjulpet lidt på vej - men du skal nok have noget mere hjælp...
Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 15:30 #6
Så for du det halve! Er det ok?
Avatar billede morpheus Nybegynder
23. april 2002 - 15:48 #7
http://www.sslug.dk/linuxbog/sikkerhed/bog/linux-firewalling.html

Denne bog er et hit ! - Det er de andre bøger for dens sags skyld også.
Avatar billede langbein Nybegynder
23. april 2002 - 16:23 #8
Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 16:27 #9
Jeg afviser morpheus og langbein fordi jeg vil have at svar... Ikke et link....
Avatar billede morpheus Nybegynder
23. april 2002 - 16:33 #10
Øhh... Skal jeg paste hele bogen herind ?
Så tror jeg der er nogen der bliver pænt utilfredse !

Gør det noget at man læser sig til nogen af tingene ?
Avatar billede guddo Nybegynder
23. april 2002 - 16:36 #11
Nej det gør ikke noget men... Jeg ville gerne vide det....

Og forresten står der ikke hvordan man gør derinde!
Avatar billede morpheus Nybegynder
23. april 2002 - 21:13 #12
Undskyld. Du skulle naturligvis kigge på linksene der stod til siden, og selv finde frem til det!

På denne side står der noget om opsætning, input, output, forward:
http://www.sslug.dk/linuxbog/sikkerhed/bog/linux-som-firewall.html
Avatar billede langbein Nybegynder
23. april 2002 - 21:55 #13
Næh .. Du kunne ikke avvise langbein for han hadde ikke lagt noe svar ! Grunnen til det er at du heller ikke hadde stilt noe spørsmål. Da er det egentlig heller ingen som kan svare. (He, he ..)

Saken er den at firewalls håndteres og fungerer helt forskjellig alt ut fra hvilken Linux distribusjon det dreier seg om.

Generelt kan sies at Kernel 2.2 i utgangspunktet leveres med ipchains som fungerer på en måte og at kernel 2.4 i utgangspunktet leveres med iptables som fungerer på en annen måte. Dette er bare den grove hovedregel.

Kernel 2.4 leveres også med en kompatibilitetsmodul som gjør at kernel 2.4 også kan håndtere ipchains dersom leverandøren har valgt å kompilere denne modulen inn i kjernen.

For eksempel så levere Red Hat 7.2 med ipchains firewall som som default. Du vil i utgangspunktet ikke kunne bruke iptables firewall rules uten først å å rekonfigurere din Red Hat distribusjon opp mot dette. (Hvis det dreier seg om en annen distribusjon eller en annen kernel så vil problemstillingene være noen andre.)

Dersom det eventuelt skulle dreie seg om Red Hat 7.1/7.2 med kernel 2.4.x så vil den enkleste og mest effektive måten å sette opp firewall på være å la være å ta i bruk iptables, og i stedet bruke basisoppsettet i ipchains. I så fall så vil du kunne bruke et grafisk konfigurasjonsverktøy i Gnome som heter noe slikt som firewall-config (Husker ikke nøyaktig) Det er forholdsvis enkelt å bruke.

Dersom man skal stille et spørsmål om firewall på Linux så må man samtidig opplyse om hvilken distribusjon det dreier seg om, hvilken kernel man kjører (dersom annet enn standard) og hvorvidt maskinen ellers er satt opp med standard konfigurering.

(Trodde ellers  at diskusjonen var slutt. La derfor bare en link. Den inneholder imidlertid ganske mye.)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester