Avatar billede vdsl Nybegynder
27. april 2002 - 17:42 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Serv-U : oprette sub dir ?

Jeg har lige inst. Ser-U 3.0, og har fået oprettet nogle brugere hvor home dir er d:\ftp, og det virker fint, men hvordan laver jeg mapper i d:\ftp mappen hvor de kun kan hente fra og ikke skrive i dem ? Hvis jeg adder en mappe under "dir acces", kan de ikke se den.

Jeg har en "upload" hvor der må uploades, og flere forskellige mapper hvor der kun må læses fra.
Avatar billede prodic Mester
27. april 2002 - 18:09 #1
Har du under Settings lavet nogle Virtual Path Mappings og givet dem Dir Access til dem? Under Dir Access kan du så angive hvilke retttigheder brugerne skal have til de enkelte mapper.
Avatar billede vdsl Nybegynder
27. april 2002 - 19:18 #2
Det var lige præsis hvad der manglede, nu virker det !

Tak for hjælpen !
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester