Avatar billede chr Nybegynder
01. maj 2002 - 17:42 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Send en Mail med batch-job?

Hejsa..

jeg sidder og roder med en slags advarsels-system til win2000 srv hvor jeg har brug for at vide hvordan man sender en mail fra en kommandoprompt? Batchjobbet kan så afvikles i tilfælde af at der er en service der stopper ell. lign. Kender nogen kommandoen/syntaxen til at sende mails med i Dos, hvis det er muligt?


/Chr
Avatar billede erp Nybegynder
29. juni 2002 - 23:46 #1
Det er muligt, men jeg mener ikke at der er en kommandolinie SMTP klient i Windows.
De findes dog i public domain.
Hvis du har problemer med at finde en, så skriv lige igen her, da jeg sikkert kan finde en, men prøv lige selv først da jeg pt. har ferie. /ERP
Avatar billede profix_ Nybegynder
29. juni 2002 - 23:50 #2
net send xxx.xxx.xxx.xxx mailtekst

fra command prompt.
Avatar billede erp Nybegynder
29. juni 2002 - 23:52 #3
Her er et link til en SMTP commandline klient. Med mulighed for attachments mm.
http://www.infradig.com
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester