' ********** Her starter selve email-en JMail.Body = "Dette er linie 1 af brevet" & vbCrLf &_ "Og her kommer linie 2" ' ********** Her slutter selve email-en
JMail.Execute
Set JMail = Nothing %>
<html><body>
Emailen er sendt!
</body></html>
Gem koden med filnavnet info.asp Ret de med fed markerede felter. Upload filen til dit webhotel og browse siden, så sender den en email til admin@...
MEN, så siger de: Hvis du indlægger nedenstående kode i dit script vil alle felter fra en formular der sender (POSTer) til dit JMail script blive lagt ind i e-mailen.
<% ' Løkke der gennemløber alle formularens felter. For intT = 1 To Request.Form.Count
' Vi henter indholdet af feltet ind i en midlertidig variabel (strTemp). strTemp = Request.Form.Key(intT)
' Vi indsætter et mellemrum forrest i linien indtil linien er ' 30 karakterer lang, så alle svarene bliver venstrejusteret i e-mailen. Do While Len(strTemp) < 30 strTemp = strTemp & " " Loop
' Vi lægger strTemp ind i e-mailen. JMail.AppendText(strTemp & ": " & Request.Form.Item(intT) & vbCrLf)
Next %>
Så spørger jeg: Hvor skal det sidste script hen?
Og, Hvordan får jeg den til at sende til mig OG til den der har indtastet i formularen? (lige nu sender den kun til mig)
Derudover skal den ikke bare skrive "emailen er sendt" men gå til en dertil indrettet side.
1 svar. på 1 spg. resten kommer lige om lidt. Sådan sørger du for at evt. den der udfylder formen for en mail og du selv modtager en kopi JMail.AddRecipient = Request.Form("email") JMail.AddRecipientCC = "admin@dit-domaene.dk"
Glem det der løkke script de har sendt dig... Er din formular alm forms-felter.? Du sender til en anden ASP side hvor de så bliver indsat i en db' eller noget?
MEN, så siger de: Hvis du indlægger nedenstående kode i dit script vil alle felter fra en formular der sender (POSTer) til dit JMail script blive lagt ind i e-mailen.
<% ' Løkke der gennemløber alle formularens felter. For intT = 1 To Request.Form.Count
' Vi henter indholdet af feltet ind i en midlertidig variabel (strTemp). strTemp = Request.Form.Key(intT)
' Vi indsætter et mellemrum forrest i linien indtil linien er ' 30 karakterer lang, så alle svarene bliver venstrejusteret i e-mailen. Do While Len(strTemp) < 30 strTemp = strTemp & " " Loop
' Vi lægger strTemp ind i e-mailen. JMail.AppendText(strTemp & ": " & Request.Form.Item(intT) & vbCrLf)
Next %>
GLEM ALT DET CRAP... Hvor mange forms felter drejer det sig om?
Jeg har haft brugt en varekurv der var lavet til demonstration. Men jeg er ved at lave min egen og derfor skal jeg selvfølgelig ikke bruge den gamle kode's server, men min egen :)
ahh, det er lidt forvirrende. Jeg har selv lavet en ny varekurv, så den adresse du ser der, er den som jeg før brugte. Den varekurv jeg selv sidder og roder med, har intet med k-web at gøre.
Lige nu forsøger jeg bare at lave det så det virker på min azeros server, så ikke k-web får flip af alle mine tests :)
Hvis nu azero havde en adresse jeg kunne bruge i <FORM ACTION="http://www.k-web.dk/helpdesk/jmail.asp" havde det været nemt nok, men de VIL ha der skal være den der info fil
Den måde jeg plejer at opbygge selv mail på når jeg laver kurv, er som følger: JMail.Body = "Kære" & Request.Form("navn") & vbCrLf &_ JMail.Body = Jmail.Body & " Du har bestilt følgende varer: " & vbCrLf &_ JMail.Body = Jmail.Body & " Request.Form("vare1") & " Antal: " Request.F... og så frem deles...(det er lige taget fra hovedt.) Så behøver du ikke bruge Deres script...
Den side man kommer til når man trykker bestil, der ligger du vel værdierne af formfelterne over i nogle variable ikke? Dem kan du også bare ind i JMail.body istedet for at gøre som jeg skrev tidligere. Og varene, antal, pris må du jo også have lagt ned i nogle variabler, så du kan ligge dem i en databasen eller hvad du nu gør. man ligger formsværdierne ned i en variabel på følgende måde. eks. vare1 = Request.Form("vare1") og nu så skal indsætte den i body'en senere ned på siden, gør du bare sådan her. JMail.Body = vare1
Jeg kan jo ikke hente vare1 eller 5 eller 10 hvis ikke jeg ved hvor mange varer der er. Derudover kan jeg slet ikke få den til at hente noget som helst, for det den skal hente er jo på en helt anden side, og jeg aner ikke hvad jeg skal skrive for at hente de ting.
Du styrer nemlig fuldstændig selv hvordan du vil have teksten i din mail til at se ud... Du kan stille det rigtig pænt op, ved at sidde og stille det op som jeg startet på her: JMail.Body = "Kære" & Request.Form("navn") & vbCrLf &_ JMail.Body = Jmail.Body & " Du har bestilt følgende varer: " & vbCrLf &_ JMail.Body = Jmail.Body & " Request.Form("vare1") & " Antal: " Request.F... og så frem deles...
Eller du kan bruge Deres script, der vel også fungere i teorien.
Jeg tror bare ikke mail vil se så flot ud... Jeg ved bare ikke hvordan, du styrer de ting der er blevet puttet i kurven, er det med SESSION's eller hva'? Jeg aner ikke om Deres script virker.
Hvis det virker, og mailen bare er grim, så ville jeg gøre som følger:
lave 2 mail script på samme side, en til admin og en til kunden, kunden skulle bare have en "tak for bestilling" agtig ting og du kunne så få en anden mail med al information bare lidt rodet.
Prøv at lave en simpel test; <% Set JMail = Server.CreateObject("JMail.SMTPMail") JMail.ServerAddress = "websmtp.dit-domaene.dk" JMail.Sender = "admin@dit-domaene.dk" JMail.Subject = "Information" JMail.AddRecipient "admin@dit-domaene.dk" JMail.Priority = 3 JMail.AddHeader "Originating-IP", Request.ServerVariables("REMOTE_ADDR")
' ********** Her starter selve email-en JMail.Body = "Dette er linie 1 af brevet" & vbCrLf &_ "Og her kommer linie 2" ' ********** Her slutter selve email-en
Hov, fik en påmindelse om at lukke dette spørgsmål, jeg mener bestemt jeg allerede har lukket det en gang. Men jeg prøver igen så :)
Jeg kan dårligt huske hvad det var der fik det til at virke, jeg tror det var dit sidste forslag jmarkling
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.